• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • S-a întâmplat! SUA a pierdut supremația: China a devenit cea mai mare putere economică a lumii

    agrointeligenta.ro

    Ultimele cifre făcute publice de către Fondul Monetar Internațional confirmă ceea ce analiștii din întreaga lume suspectau deja: China a devenit oficial cea mai mare putere economică a lumii, depășind SUA.

    O analiză concretă a fenomenului a fost făcută de Market Watch, care arată că 2014 a răsturnat clasamentul celor mai mari puteri ale lumii. Astfel, în timp ce China va înregistra un Produs Intern Brut de 17,6 de trilioane de dolari, peste cele 17,4 trilioane de dolari cât va avea SUA.

    În alte cifre, în prezent China controlează 16,5% din economia globală, în timp ce americanii au ”o felie” de 16,3%.

    Lovitura cea mai puternică și care a anunțat deja avansul chinezilor a avut loc anul trecut, când SUA a pierdut supremația pe piața comerțului global.

    ”Am relatat și am făcut predicții despre această evoluție încă de acum doi ani, dar momentul concret s-a petrecut mai repede decât s-ar fi așteptat oricine”, susține Brett Arends, editorialist Market Watch.

    O voce puternică în lumea economiei mondiale, Arends avetizează pe toată lumea să nu creadă că este vorba despre o glumă și că asistăm la un adevărat cutremur geo-politic. Astfel, chiar dacă, aparent, nu vom vedea mari schimbări în săptămânile sau lunile următoare, influența chineză se va resimți din ce în ce mai mult în viețile tuturor, așa cum și ascensiunea Marii Britanii, a Franței sau a Statelor Unite ale Americii au influențat culturile și economiile de-a lungul istoriei.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole

    Ultimele știri

    Adrian Pintea confirmă pentru Agrointeligența: ”Da, am revenit la conducerea APIA” Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte