• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Noul ministru al Agriculturii din Polonia le-a promis fermierilor o subvenție de 230 euro/ha la porumb

    Oana Timar – Agrointeligența

    Noul ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale al Poloniei, Anna Gembicka, s-a întâlnit ieri seară cu transportatorii polonezi la granița din Medica. Gembicka a mers marți – 28 noiembrie, la fermierii care protestează la punctul de trecere a frontierei din Medyka și a promis că le va îndeplini cererile, inclusiv că va introduce o subvenție nouă pentru cultura de porumb.

    Anna Gembicka, numită în urmă cu doar două zile în funcția de ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale din Polonia, și-a început mandatul cu o lovitură, publicând în premieră o listă a companiilor care importă cereale din Ucraina.

    Următoarea acțiune a ministrului Gembicka a fost să meargă la discuții cu fermierii care protestează la punctul de trecere a frontierei din Medyka, care s-au alăturat protestului transportatorilor. Anunțul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale cu privire la acest eveniment are un titlu sugestiv: „Dialog cu fermierii care protestează” iar însăși ministra, citată în anunț, subliniază că „este foarte important să se poarte un dialog cu fermierii”, potrivit publicației poloneze WRP.pl.

    Citiți și: Producție de aproape 7 tone/ha la rapiță, obținută într-o fermă din Polonia

    Noul ministru al agriculturii poloneze a răspuns solicitărilor fermierilor care au cerut subvenții pentru achizițiile de porumb, menținerea impozitului agricol la nivelul din acest an și continuarea creditelor de lichiditate.

    Ministrul a propus subvenții pentru porumb în valoare de 1.000 PLN/ha (circa 230 de euro la hectar), adăugând încă 2,5 miliarde PLN pentru împrumuturi de lichiditate la cele deja epuizate 10 miliarde PLN și a promis că va discuta cu Ministerul de Interne și Administrație despre facilități la impozitare.

    Șoferii din Ucraina le răspund polonezilor tot cu blocaje

    Șoferii ucraineni au blocat ieri, marți – 28 noiembrie, drumurile din orașele poloneze Przemyśl și Medyka, în semn de protest față de blocarea mai multor punctelor de frontieră de către transportatorii polonezi, potrivit RMF FM.

    La intrarea în localitățile Przemyśl și în Medica, care sunt orașe de graniță, aproximativ 30 de șoferi ucraineni au parcat pe linii de intrare pentru mașini mici transport de persoane , blocând efectiv traficul.

    „Ofițerii vamali au fost la fața locului. Protestele au avut loc într-o atmosferă pașnică, iar inițiatorii lor nu au ascuns că dorit să dea un răspuns la faptul că șoferii polonezi blochează trecerea camioanelor ucrainene”, scrie ziarul.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” APIA: 14.802 fermieri, la control. Verificări pe terenurile agricole și în adăposturile animalelor

    Ultimele știri

    ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces