• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul cerealelor în principalele regiuni ale țării la data de 17 decembrie 2014

    agrointeligenta.ro -

    Prețul cerealelor românești au avut o evoluție bună în ultima săptămână când grâul s-a apreciat în toată țara, în timp ce porumbul s-a ieftinit în Muntenia și Oltenia.

    La data de 17 decembrie, prețul grâului FOB – Port Constanța era de 212 dolari/tonă, în scădere față de săptămâna trecută, când se situa la 238,98 dolari/tonă. La porumb, scăderea a fost mai ușoară: de la 177,70 de dolari pentru porumb, la 176,16 dolari/tonă. Orzul FOB-Port Constanța se situează la 206,38 de dolari/tonă.

    Prețul grâului pentru panificație
    Banat – 717,56 lei/tonă (160,39 euro/tonă) – urcare
    Muntenia – 791,43 lei/tonă (176,90 euro/tonă) – urcare
    Oltenia – 761,61 lei/tonă (170,24 euro/tonă) – urcare

    Prețul porumbului
    Banat – 452,27 lei/tonă (101,09 euro/tonă) – urcare
    Muntenia – 535,83 lei/tonă (119,77 euro/tonă) – scădere
    Oltenia – 497,28 lei/tonă (111,15 euro/tonă) – scădere

    Prețul grâului pentru furaj
    Banat – 628,05 lei/tonă (140,38 euro/tonă) – urcare
    Muntenia – 695,97 lei/tonă (155,57 euro/tonă) – urcare
    Oltenia – nu este disponibil

    Prețul orzului pentru furaj
    Banat – nu este disponibil
    Muntenia – 630 lei/tonă (140,82 euro/tonă) – urcare
    Oltenia – nu este disponibil

    Preţurile sunt franco depozit, exclusiv TVA, colectate, prelucrate şi transmise de Direcțiile pentru agricultură județene. Prețurile în euro au fost calculate la un curs de 4,4738 de lei (BNR).



     


    Te-ar mai putea interesa

    Cum protejăm găinile de caniculă pentru a menține producția de ouă Lupta dintre grâul românesc și cel bulgăresc a fost câștigată de bulgari într-un contract cu Iordania Lege în vigoare: Proprietarii de căruțe, obligați să le ”înmatriculeze”. Plăcuțele se cumpără de la Primărie

    Ultimele știri

    Ploi torențiale și grindină în mai multe județe! Vreme instabilă la final de săptămână La Perieți, în Olt, loturile de porumb și floarea-soarelui marca Agrii au luat ochii fermierilor O familie de crescători de oi – confirmați cu antrax! Femeia a murit, soțul și fiul sunt în spital, în stare gravă