• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum se aplică GAEC 8 pentru subvențiile APIA din acest an. Comisia Europeană, notificată

    Oana Timar -

    România a transmis Comisiei Europene cererea de a opta pentru derogarea la GAEC 8, precum și noile condiții pentru accesarea, în anul de cerere 2024, a ecoschemei PD 04 – Practici benefice pentru mediu aplicabile în teren arabil.

    Potrivit unui comunicat emis astăzi, miercuri – 21 februarie, de Ministerul Agriculturii, ministrul Florin Barbu, după consultări cu mediul asociativ din sectorul agricol, a comunicat Comisiei Europene aplicarea derogării pentru România de la prima cerință din standardul GAEC 8 pentru anul de cerere 2024, astfel:

    „Pentru anul de cerere 2024, la standardul GAEC 8, prima cerință „Procentajul minim din suprafața agricolă dedicat zonelor sau elementelor neproductive: Ponderea minimă de cel puțin 4% din terenul arabil la nivel de fermă alocat zonelor și elementelor neproductive, inclusiv terenuri lăsate în pârloagă sau Ponderea minimă de cel puțin 7% din terenul arabil la nivel de fermă dacă acesta include culturi fixatoare de azot, cultivate fără utilizarea de produse de protecție a plantelor, din care 3% reprezintă terenuri lăsate în pârloagă sau elemente neproductive”, se aplică derogarea privind alocarea unei ponderi minime de cel puțin 4% din terenul arabil la nivel de fermă:

    Culturile fixatoare de azot și culturile secundare se cultivă fără utilizarea produselor de protecție a plantelor. Pentru culturile secundare se utilizează factorul de ponderare 1.”

    Prin aplicarea derogării în anul de cerere 2024, fermierii și alți beneficiari care fac obiectul acestui standard pot îndeplini prima cerință a standardului prin alocarea unei ponderi minime de cel puțin 4% din terenul arabil la nivel de fermă, optând fie pentru una din cele trei variante descrise anterior, fie pentru toate trei simultan.

    Totodată, CE a fost notificată informal în vederea adaptării cerințelor ecoschemei PD 04 – Practici benefice pentru mediu aplicabile în teren arabil, cu privire la noua modalitate de aplicare a GAEC 8.

    Citiți și: Subvenții APIA 2024. Ce s-a decis azi la MADR pentru condițiile la GAEC 8 și ecoschema PD-04

    Modificări de regulament vor fi propuse la Consiliul Agrifish din 26 februarie

    Conform MADR, în marja Consiliului Agrifish din data de 26 februarie 2024, ministrul Florin Barbu va propune o modificare a Regulamentului (UE) 2021/2115 al Parlamentului European şi al Consiliului, în ceea ce priveşte aplicarea unor standarde privind bunele condiţii agricole şi de mediu ale terenurilor (GAEC 7 si 8), respectiv:


    Te-ar mai putea interesa

    Mesajul transmis agricultorilor de președinta CE, Ursula von der Leyen: ”Aveți dreptul să obțineți un preț corect” Programul Rabla Tractoare – deblocat cu fonduri europene! Anunțul făcut azi de ministrul Florin Barbu Utilajele agricole ale unui fermier intrat în faliment sunt scoase la licitație

    Ultimele știri

    CE: România, alocare de 16,5 miliarde de euro în viitoarea PAC pentru subvenții și investiții în ferme Un senator a depus în Parlament un proiect de lege pentru introducerea impozitului pe tonaj Cei mai ieftini peleți. Prețuri pe kilogramul de peleți în această toamnă