• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • De ce este convins Daniel Botănoiu că prețul cerealelor va crește în 2015

    agrointeligenta.ro -

    Secretarul de stat Daniel Botănoiu este convins că anul 2015 va aduce o creștere de preț pe piața cerealelor. De acest val vor avea de câștigat producătorii români, în timp ce agricultorii din alte țării deja au probleme care le vor afecta recoltele.

    ”Cred că va fi un an care va duce la creșterea prețurilor și mă bazez pe temperaturile scăzute din SUA, fără zăpadă, pe temperaturile scăzute din Rusia și conflictul regional cu Ucraina, ceea ce nu le-a permis să cultive la fel ca înainte, dar și pe diminuarea suprafețelor cultivate cu rapiță în România, în Marea Britanie și în Germania. Acest lucru va aduce o scădere în balanță a acestui produs. Depinde și de ce se va întâmpla cu prețul petrolului, pentru că va atrage după el și prețul uleiurilor vegetale, iar acestea sunt strict legate de evoluția cerealelor. Dacă prețul grâului crește, se menține după el și prețul orzului sau al porumbului. Sigur, 2015 va fi un an altfel”, a declarat Daniel Botănoiu într-un interviu acordat Agerpres.

    La nivel național, Botănoiu spune că trebuie să mai așteptăm să vedem ce se va întâmpla când se va topi întreaga zăpadă, ce se va întâmpla cu suprafețele care băltesc în zonele joase. ”Deocamdată nu au fost probleme majore, ci doar probleme locale și unde am putut da o mână de ajutor, noi am făcut-o, prin ANIF. De anul trecut din noiembrie și până acum nu au fost sub 100 de pompe care să nu funcționeze pentru scoaterea apei din zonele afectate. Repet, apa este importantă în agricultură, dar din păcate nu este repartizată uniform. Acum nu putem discuta de excedent de apă pentru că sunt suficiente trei zile cu vânt și căldură și pierdem toată această apă”, a explicat secretarul de stat în MADR.

    Daniel Botănoiu crede că esențial pentru soarta anului agricol 2015 să urmărim cum ies plantele din iarnă, undeva pe la jumătatea lunii aprilie. ”Abia atunci putem avea avea o imagine a anului agricol, pentru că înghețul și dezghețul duc la ‘descălțarea’ plantelor, le afectează. Gerul din decembrie și ianuarie nu a afectat foarte tare plantele pentru că am avut și zăpadă și nu a fost o perioadă lungă de timp. Acum, nu sunt probleme nici la pomii fructiferi, pentru că ei se află în stare latentă”, a mai precizat oficialul din Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Dosar penal pentru o firmă care a depozitat 144 de tone de îngrășăminte pe câmp Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Avize pentru vânzarea terenurilor agricole, numai cu înregistrarea în Registrul Unic Național Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără” ”Posibil să apelez și la credite”. Primele estimări ale lui Dimitrie Muscă pentru producțiile din acest an

    Ultimele știri

    Fermierii din Ucraina cer UE o subvenție de 160 de euro pe cap de vacă Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Adeverință APIA doar pentru fermierii fără datorii la bugetul local? Ministrul Barbu – apel către primari! Ministrul Barbu apără programul Tomata. Replică dură dată lui Mihai Jurca: ”Are mai mult bulion în cap decât ce ar trebui să aibă” Guvernul României anunță, oficial, cumpărarea portului Giurgiulești din Republica Moldova