• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anchetat de fraudă după ce a câștigat licitația pentru a cumpăra un port la Dunăre

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Un oligarh ucrainean care a câștigat o licitație pentru un port pe Dunăre este acum anchetat pentru fraudă. Oamenii legii l-au reținut, recent, după ce ar fi provocat statului ucrainean, prin fraudă, o pagubă de mai mult de două milioane de grivne, echivalentul a 232.432,39 de lei. Este vorba despre proprietarul grupului de companii Ukrdoninvest, Vitalii Kropaciov.

    Vitalii Kropaciov, patronul de la Ukrdoninvest, este anchetat în prezent în urma unor acuzații de fraudă în sectorul cărbunelui, în urma căreia ar fi cauzat statului prejudicii semnificative. Anul trecut, compania lui Kropaciov a câștigat a doua licitație pentru vânzarea Portului Bilhorod-Nistru, care ulterior nu a fost recunoscută deoarece nu s-a achitat niciodată suma necesară, potrivit Latifundist.

    Vitalii Kropaciov (foto: babel.ua)

    Oligarh ucrainean, acuzat de fraudă

    Angajații Biroului de Investigații de Stat și ai Poliției Naționale l-au reținut pe proprietarul grupului de companii Ukrdoninvest, Vitalii Kropaciov. Acest lucru este raportat de „Adevărul Economic” cu referire la surse din instituțiile de aplicare a legii.

    Citește și: Trader ucrainean: România face bani mulți de pe urma cerealelor ucrainene

    Potrivit anchetei, folosindu-se de compania sa, cu ajutorul unor funcționari ai Ministerului Energiei și Serviciului Fiscal de Stat, acesta ar fi provocat statului prejudicii de peste două miliarde grivne prin fraudă în sectorul cărbunelui.

    În 2023, compania lui Kropaciov, Ukrdoninvest, a câștigat a doua licitație pentru vânzarea Portului Bilhorod-Nistru, pentru care a trebuit să plătească suma de 220 de milioane grivne.

    Citește și: Ucraina cere ajutorul României în exportul de cereale. S-a propus o nouă rută pe Dunăre

    Ulterior, s-a constatat că această licitație nu a avut cu adevărat loc deoarece societatea nu a plătit niciodată banii pentru obiectul vânzării.

    Portul Belgorod-Nistru și-a suspendat operațiunile în primăvara anului 2022, dar în aprilie s-a redeschis cu o nouă capacitate – ca centru de transport și logistică pentru porturile ucrainene Izmail, Reni și Ust-Dunăre. Pe teritoriul său există depozite de marfă deschise cu o suprafață de 180.000 mp. și depozite de mărfuri acoperite cu o suprafață de 12.500 mp, inclusiv rampe pentru vagoane de cale ferată și depozite de cereale. Centrul este un teritoriu vamal cu o gamă completă de servicii de manipulare a mărfurilor.

    Portul Belgorod-Dniestrovsky are, de asemenea, un sistem extins de șine de cale ferată cu o bordură de depozitare de 60 de vagoane și parcare TIR închisă pentru 200 de vehicule, conform interfax.com.


    Te-ar mai putea interesa

    Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Lege în vigoare de astăzi: tahograf obligatoriu pe dubițele care fac acest tip de transport!

    Ultimele știri

    Care este cantitatea minimă de azot necesară pentru a obține un grâu de panificație? Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Radu Dragomir, Ferma de la Munte: „Silozul de secară ne oferă mai multă proteină în rația animalelor” Crama Corbuț, investiție în vinuri premium inaugurată la Diosig. Dan Corbuț: „Îmi doresc ca acest proiect să fie dus mai departe de copiii și nepoții mei” Piața cerealelor, la zi. Rusia vinde cel mai ieftin grâu din lume. Ce înseamnă asta pentru fermierii români