• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Exportul de animale către Arabia Saudită, discutat la Ministerul Agriculturii

    Oana Timar -

    Secretarul de stat Sorin Moise a primit astăzi, luni – 27 mai, la sediul MADR, vizita unei delegații economice din Regatul Arabiei Saudite. La întâlnire a participat ES, domnul Dr. Mohammed Abdulghani M Khayat, ambasadorul Regatului Arabiei Saudite la București. Alături de Sorin Moise s-a aflat și Alexandru Bociu, președintele ANSVSA.

    Subiectele aflate pe agenda discuțiilor au vizat: oportunități actuale privind colaborarea în ceea ce privește producția și exportul de produse agricole din România în Arabia Saudită și a produselor specifice din zootehnie, industrie alimentară și cereale, potrivit unui comunicat de presă al MADR.

    În cadrul întâlnirii, au fost discutate aspecte privind încheierea Memorandumului de înțelegere între cele două țări, iar în acest context secretarul de stat Moise a afirmat că acesta va constitui cadrul juridic al colaborării bilaterale între cele două state în domeniul agriculturii, fapt ce va permite realizarea schimbului de informații, organizarea de programe tehnice și de instruire, precum și acordarea sprijinului tehnic necesar pentru organizarea seminariilor, conferințelor, expozițiilor și târgurilor în domeniul de competență/activitate.

    Exportul de animale, un subiect discutat la MADR

    Alte chestiuni care au făcut obiectul discuțiilor au făcut referire la: cterințele și standardele de reglementare pentru importul și exportul de animale între Arabia Saudită și România, inclusiv certificările de sănătate animală, procedurile de carantină și permisele de import, pentru a facilita comerțul cu produse animale, importanța logisticii și a transportului eficient în lanțul de aprovizionare agricol și explorarea modalităților de a facilita circulația produselor agricole între România și Arabia Saudită, inclusiv facilitățile de transpor.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei

    Ultimele știri

    Agricover – partenerul fermierilor pentru îngrășăminte și motorină la prețuri bune Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Carne de vită din Brazilia, depistată cu hormoni de creștere interziși în UE. O parte din cantitate, deja consumată S-a lansat creditul INSTANT IMM, garantat de stat, pentru achiziția de terenuri, utilaje sau plata furnizorilor