• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce preț va avea grâul din Ucraina în acest an

    Oana Timar – Agrointeligența

    Preț grâu Ucraina 2024. Cerealele din Ucraina vor da tonul prețurilor și în noul sezon agricol, așa că analiștii studiază situația de pe piața țării vecine pentru a vedea care va fi nivelul de valorificare al producției din acest an. La ultima mare licitație de achiziție grâu pentru Egipt, grâul ucrainean a fost vândut la un preț de 233,45 USD/t FOB cu livrare în august.

    Noua recoltă de grâu a început să fie tranzacționată în mod activ către porturi, unde grânele de panificație cu un conținut de proteină ​​de 11,5% sunt estimate să fie vândute la un preț de 205-209 de dolari (191,58 – 195,32 euro) pe tonă cu livrare în august-septembrie, potrivit unui raport publicat de analiștii de la Spike Brokers.

    ”Există o diferență de numai 10 dolari pe tonă între grâul cu calități de panificație și cel furajer, așa că așteptările sunt ca grâul de calitate slabă să fie mai dificil de valoorificat. Western Frontier tranzacționa în mod nominal grâu cu un conținut de proteine ​​de 11% la un preț de 185-190 EUR/t cu încărcare pe Eurotrain în august-septembrie”, au menționat brokerii.

    Cele mai recente indicații ale cumpărătorilor, recolta 2024:

    Citiți și: Ucraina va impune prețuri minime la exporturile de cereale și oleaginoase

    Recoltare grâu în județul Timiș (foto: Alexander Degianski)

    Fermierii români, în plină campanie de recoltare

    Vânzarea cerealelor a debutat mai devreme și în România unde majoritatea fermierilor au intrat deja cu combinele în câmpurile de orz și de grâu.

    Cu o devansare a campaniei de recoltat cu circa trei săptămâni, agricultorii speră că vremea va ține cu ei și episoadele de vreme furtunoasă nu se vor repeta. La finalul săptămânii trecute, în județele de sud ale țării, dar și pe partea de sud-vest, culturile au avut de suferit din cauza vijeliilor și a căderilor de grindină. Se estimează că la nivel național, suprafața calamitate depășește câteva mii de hectare, însă până la o evaluare oficială, este dificil de apreciat gradul pierderilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor”

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”