• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primărie: Prima plată din Programul Tomata, în jurul a 1 iulie. A doua tranșă – în septembrie

    Oana Timar -

    Plăți Programul Tomata 2024. Producătorii de legume așteaptă prima tranșă de plată din ajutorul anual de 3.000 de euro acordat exploatațiilor care cultivă roșii în spațiu protejat și fac dovada valorificării cu acte a unei cantități minime. Cum pentru prima tranșă de plată, de 1.500 de euro, termenul limită este 30 iunie, se pare că fermierii vor avea banii în conturi în jurul datei de 1 iulie.

    Primăria Matca, localitate unde se află un număr mare de beneficiari ai programului Tomata, a anunțat cum se vor face plățile în acest an. ”Prima tranșă de 1.500 de euro va fi virată către beneficiari în jurul datei de 1 iulie, iar a doua tranșă în luna septembrie”, a precizat autoritatea locală din județul Galați.

    Pentru a beneficia de a doua parte din bani, fermierii trebuie să facă dovada valorificării unor cantități minime din legumele eligibile, fiind vorba de minim 3.0000 de kilograme de o suprafață de cel puțin 1.000 de metri pătrați de solar sau de seră.

    Legumicultorii nu mai sunt obligați să prezinte certificatul fitosanitar

    Carnetele de producător trebuie să fie vizate de primărie

    Primăria Matca precizează că, în urma mai multor discuții cu Ministerul Agriculturii și reprezentanții DAJ Galați, autoritățile pot informa producătorii că: beneficiarii care au fost măsurați pot trece la întocmirea facturilor aferente programului Tomata 2024, iar facturile trebuie să însumeze o cantitate de minimum 3.000 kg/1000 m² pentru cultura de tomate.

    La momentul facturării, fermierii care activează cu atestate trebuie să se asigure că au carnetul de producător vizat de primărie.

    În plus, anul acesta nu mai este necesar certificatul fitosanitar.

    Documentele care dovedesc vânzarea producției se depun la primărie în perioada 15 iulie – 15 august.


    Te-ar mai putea interesa

    Culegătorii de fructe de pădure și ciuperci, avertizați: pot întâlni în păduri urși, lupi și mistreți. Ce trebuie să facă? Bicarbonatul de sodiu, încadrat ca pesticid. Decizia îi nemulțumește pe fermierii care îl foloseau pentru a combate făinarea Fabrica Luduș a început procesarea sfeclei de zahăr de la fermieri. Mihaela Neagu: ”Ne-am propus să scoatem pe piață 25.000 de tone de zahăr românesc”

    Ultimele știri

    Garda de Mediu: Arderea frunzelor și crengilor este infracțiune. Amenda ajunge la 70.000 de lei Fiul fermier al unui fotbalist celebru, mort la doar 21 de ani. Accident tragic cu tractorul Eurodeputatul Rareș Bogdan, mesaj dur la adresa Ursulei von der Leyen: ”Nu vă atingeți de banii fermierilor”