• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vine ciclonul în România! ANM anunță vreme rece și furtuni

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Vine ciclonul în România! Florinela Georgescu, directorul de prognoză al Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) a anunțat că ciclonul care a lovit mai multe țări din Europa vine și în România, aducând cu el furtuni și temperaturi scăzute în mai multe regiuni săptămâna viitoare.

    Meteorologii anunță apariția ciclonului la noi în țară săptămâna viitoare. În regiunile Moldovei și Dobrogei va pătrunde un val de aer mai rece, care va aduce furtuni și intensificări ale vântului. În weekend, însă, vremea va fi frumoasă în restul țării.

    Vine ciclonul în România. Temperaturi scăzute și furtuni

    De săptămâna viitoare, un val de aer mai rece va pătrunde în țara noastră și va aduce cu sine furtuni, dar și o scădere a temperaturilor.

    „În regiunile din jumătatea de est a țării, treptat, temperaturile vor scădea sub influența pătrunderii unei mase de aer mai rece, dar și de asemenea sub prezența nebulozității mai accentuate în Moldova, în Dobrogea, în partea de est Munteniei (…) Ne așteptăm ca mai afectate să fie regiuni din partea de sud a Moldovei și în banatul Dobrogei, în special în Galați și Tulcea. În urma ploilor să se acumuleze cantități mai importante de apă de 30-40 de litri pe metru pătrat. De asemenea, pe arii restrânse, nu sunt excluse fenomenele asociate instabilității atmosferice, adică descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. Pe un orizont mai larg, weekendul care urmează să fie unul cu precipitații mai puține, deci cu o vreme în general frumoasă”, a explicat Florinela Georgescu, la România TV.

    Citește și: 7 legume care se recoltează înainte de venirea ploilor

    Meteorologii anunță apariția unui ciclon în România – furtuni și vreme rece (foto: Youtube)

    Vremea se strică de săptămâna viitoare în aproape toată țara

    În weekend se așteaptă o vreme frumoasă, cu temperaturi cuprinse între 28 – 32°C, în cea mai mare parte a țării în această duminică. Cu toate acestea, nopțile vor fi mai răcoroase în zonele de vale din nord-est și centru, unde minimele vor coborî sub 12°C.

    Citește și: Sistemul antigrindină a fost oprit – pierderile economice pot fi de sute de milioane de euro în agricultură

    De la jumătatea săptămânii viitoare, pe teritoriul țării va intra un val de aer mai rece, generat de o depresiune altantică, care se va extinde peste cea mai mare parte a Europei.

    Pe acest fond, șansele de ploaie vor crește de la o zi la alta, mai întâi în vest, iar în a doua parte a săptămânii și în celelalte regiuni. Prognozele actuale indică precipitații consistente și vom avea parte de o scădere a temperaturilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE!

    Ultimele știri

    Simpozionul „AQUA–BIOTECH – Biotehnologii în acvacultură” – pe 24 iunie, la SCDP Nucet. Și în online Consiliul Concurenței a aprobat preluarea Carrefour de către holdingul fraților Pavăl! Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat Piața cerealelor, la zi. Comisia Europenă a ridicat randamentul producțiilor agricole din România Negocieri reluate pentru un nou Guvern. Toate variantele pe masă pentru Ministerul Agriculturii