• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • 30 septembrie – termen final la APIA pentru fermierii care au cerut subvenții

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii care pierd plățile pentru subvenții în campania 2024. Primăriile anunță în această perioadă beneficiarii de plăți APIA că trebuie să se prezinte urgent la centrele unde au depus cererea de plată ca să semneze documentul, dacă nu au făcut-o deja sau nu dețin semnătură electronică. Termenul limită este 30 septembrie.

    Fermierii care au depus cererea de plată în campania 2024 și nu au semnat-o trebuie să se prezinte la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) până la 30 septembrie să semneze documentul. În caz contrar cererea devine neeligibilă iar fermierii nu pot intra la plata avansului și nici la campania finală.

    Citiți și: Fermierii – avans mai mare din subvenția APIA pe hectar și animale

    Fermierii care sunt chemați la APIA până la 30 septembrie

    Fermierii care sunt așteptați la APIA până la 30 septembrie

    Fermierii care au depus cerere de plată la APIA în anul 2024, sunt așteptați la centrele locale pentru a o semna, până la data de 30 septembrie, a anunțat pe pagina proprie de socializare Primăria Curtești, județul Botoșani.

    ”Vă aducem la cunosțintă că în conformitate cu prevederile OMADR nr.127/2024 pentru autorizarea la plată a suprafețelor de teren și/sau a efectivelor de animale înscrise în cererea de plată 2024, aveți obligația de semnare a acesteia, precum și a angajamentelor și declarațiilor, după caz, cel târziu până la data de 30 septembrie 2024. Fermierii care au semnat documentele respective trebuie să contacteze responsabilul APIA al cererii de plată 2024 în vederea semnării acestora la sediul APIA Centrul local unde s-a depus cererea”, se arată în informarea către fermieri.

    Citiți și: 30 septembrie – termen limită la APIA pentru subvenția de 60 euro/ha

    Fermierii care nu semnează cererea, excluși de la plată

    Fermierii care nu respectă termenul de 30 septembrie pentru semnarea cererii de plată nu pot beneficia de plățile pentru campania 2024. ”În condițiile în care cererea de plată 2024 împreună cu angajamentele și declarațiile aferente nu este semnată de solicitant până la data de 30 septembrie 2024, atunci nu se mai efectuează autorizarea la plată, deoarece cererea nu mai este valabilă”, se mai arată în informarea făcută de primărie.

    Reamintim că Ministerul Agriculturii a anunțat joi, 13 septembrie, că și în acest an plata avansului pentru subvenții va demara la 16 octombrie iar fermierii vor primi prin derogarea 70% din plățile directe și 85% din măsurile compensatorii.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi! Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc

    Ultimele știri

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Harta secetei din România: unde sunt cele mai mari probleme pentru cultura de porumb Ploi, vijelii și grindină: ANM a emis o nouă avertizare meteo pentru România ANM a publicat prognoza meteo pe patru săptămâni: cum va fi vremea în fiecare săptămână până pe 10 august