• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primele măsuri pe noul PNDR se deschid pe 25 martie. Ghidurile solicitantului, aproape finalizate

    agrointeligenta.ro

    Primele două măsuri de finanțare pe noul Program Național de Dezvoltare Rurală (PNDR) vor fi deschise pe 25 martie 2015, iar ghidurile solicitantului se vor publica până la finele acestei săptămâni, a declarat pentru AGERPRES secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, George Turtoi.

    „Noi suntem pregătiți să lansăm pe 25 martie, de Buna Vestire (n.r. sărbătoare creștină celebrată în data de 25 martie a fiecărui an) primele sesiuni de depunere de proiecte pe două măsuri, tineri fermieri și investiții în ferme, plus cele trei angajamente pe plăți directe care sunt parte din cererea unică de la APIA: agromediu și climă, agricultură ecologică și plățile pentru zone care se confruntă cu constrângeri naturale. Spre finalul săptămânii o să avem pe site și ghidurile solicitantului pentru consultare pe ambele măsuri”, a spus Turtoi.

    Totodată, secretarul de stat Daniel Botănoiu a precizat pentru Agrointeligența că pentru a putea da drumul acestor măsuri, România a avut nevoie de o scrisoare de conformitate din partea Comisiei UE. ”Această scrisoare demonstrează că noi putem finanța din bugetul național partea noastră de contribuție. De asemenea scrisoarea de conformitate arată că UE este de acord cu cele două măsuri și acceptă condițiile de eligibilitate stabilite pentru cele două măsuri”, a precizat și Botănoiu.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta”

    Ultimele știri

    Avertismentul unui șef APIA pentru fermieri! Premierul Ilie Bolojan: S-a semnat contractul pentru achiziția Azomureș cu 69 de milioane de euro! Șeful APIA, apel către fermieri să depună cererile pentru subvenții: ”Data limită este 5 iunie” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori E lege! Limită de 10.000 de euro la plățile în numerar, de anul viitor!