• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un fost ministru al agriculturii – omul ”de legătură” al comisarului Phil Hogan cu România

    agrointeligenta.ro

    Realitățile agriculturii românești ajung rapid la urechile noului comisar european pentru agricultură și dezvoltare rurală, Phil Hogan. Aceasta a recunoscut că primește informații utile din partea unui fost ministru al agriculturii la București.

    Este vorba despre Mihail Dumitru, cel care a deținut portofoliul de ministru pentru agricultură în Guvernul Boc, între 23 decembrie 2009 şi 2 septembrie 2010, când a demisionat. El venise atunci la conducerea Ministerului Agriculturii din poziţia de negociator-coordonator al Programului de dezvoltare rurală pentru România, la Comisia Europeană.

    MIHAI DUMITRU - AUDIERE - COMISIIÎn prezent, Dumitru este director în cadrul DG AGRI, unde este responsabil tot de programele de dezvoltare rurală, fiind numit în această funcţie la 14 decembrie 2010. El a făcut parte din delegația Comisiei Europene la București, când a luat parte la toate întâlnirile importante pe care comisarul european Phil Hogan le-a avut cu reprezentanții Guvernului Ponta, dar și membrii Parlamentului României.

    10887561_1007749085905365_2490705322865950605_o

    De altfel, Hogan a recunoscut că este la curent cu problemele agriculturii românești mulțumită lui Mihail Dumitru, cu care se consultă mai ales pe problemele ce vizează povara birocratică de pe umerii fermierilor din țara noastră. ”Primesc mult sprijin în acest sens, inclusiv din partea colegului din România, domnul Mihail Dumitru, care îmi este de mare folos. El știe totul despre condițiile articiale, despre măsurile de finanțare și poate da mereu răspunsuri specifice pe această temă”, a precizat comisarul Phil Hogan în cadrul uneia dintre întâlnirile avute la București săptămâna trecută.



     

    Te-ar mai putea interesa

    Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”