• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plăți finale la APIA pentru subvențiile pe anul trecut. Sumele virate fermierilor până vineri

    agrointeligenta.ro -

    APIA – plăți finale în conturile fermierilor pentru subvențiile agricole aferente anului trecut. Într-un comunicat de presă remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO astăzi, miercuri – 11 iunie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) arată care sunt sumele achitate producătorilor agricole de la finalul lunii mai până vinerea trecută, pe 6 iunie.

    APIA anunță că a efectuat, în perioada 26 mai – 6 iunie 2025, plăți pentru anul de cerere 2024, în suma totală 104.676.932,20 lei (21.038.860,67 euro), astfel:
    – 40.668.260,89 lei (8.174.031,90 euro) din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA);
    – 31.676.387,61 lei (6.366.345,29 euro) din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR);
    – 26.048.556,54 lei (5.235.575,05 euro) din Buget Naţional (BN);
    – 6.283.727,16 lei (1.262.908,43 euro) din cofinanțare de la Bugetul Național (BN1);

    ”Reamintim că pentru Campania 2024, plăţile pentru intervențiile finanțate din FEGA se fac în lei, la cursul de schimb valutar de 4,9753 lei/euro, iar plăţile pentru măsuri finanțate din FEADR la cursul de schimb valutar de 4,9756 lei/euro”, se arată în comunicatul de presă.

    13 iunie, ultima zi pentru depunerea cererilor APIA pe acest an

    Sumele achitate de APIA corespund subvențiilor agricole pe anul trecut și pentru care termenul limită de plată este 30 iunie. În paralel cu autorizarea finală a cererilor de plată, APIA încheie săptămâna aceasta și noua campanie de cereri, cea pentru anul 2025. Astfel, ultima zi în care fermierii mai pot depune cereri pentru subvenții tip plăți directe și plăți compensatorii este vineri, 13 iunie. De menționat că după această dată nu se mai primesc cereri nici cu penalizări de întârziere.


    Te-ar mai putea interesa

    Fabrica Luduș a încheiat campania din acest an. Mihaela Neagu: ”De sărbători, fiecare român va mânca ceva dulce făcut cu zahăr românesc” Urări de Crăciun scurte. Mesaje de Sărbători pentru prieteni și familie Lege nouă la APIA, promulgată de Președinte: Nu ești fermier cu animale, nu mai primești subvenția pe pășune!

    Ultimele știri

    Îngrășăminte mai scumpe, din ianuarie. Trader: Taxa CBAM crește costurile pentru fiecare fermier – calcul pe hectar Cod roșu de viscol. ANM o nouă alertă care vizează mai multe județe Cum și-ar gândi afacerea fermierul Nicu Șerban dacă ar avea 100 de hectare