Peste 1.000 de oi din două ferme din Bulgaria, sacrificate din cauza variolei ovine


Peste 1.000 de oi sunt sacrificate în satul Șeinovo din districtul Kazanlak din cauza variolei. Bulgarii se luptă din luna septembrie cu variola, când a fost notificată apariția primului focar de variolă ovină în localitatea Straldzha, regiunea Yambol.
Sacrificarea a puțin peste 1.000 de oi din două ferme de animale din satul Șeinovo, districtul Kazanlak a început din cauza unui focar de variolă la rumegătoarele mici. La începutul lunii iulie, autoritățile din țara vecină au confirmat apariția unui nou caz de variolă la mici rumegătoare și în districtul Plovdiv, în apropierea fermei unde s-a mai raportat anterior un focar. Circulația animalelor a fost restricționată și s-a impus o zonă de observație pe o rază de 10 kilometri.
Citiți și: Bulgaria a confirmat al doilea focar de variolă ovină la o mică fermă din Plovdiv

Peste 1.000 de oi din două ferme din Bulgaria, sacrificate din cauza variolei ovine
Peste 1.000 de oi sunt sacrificate în satul Șeinovo din Kazanlak din cauza variolei, a raportat BTA. Proprietarii animalelor au depus o plângere la Agenția Bulgară pentru Siguranța Alimentară iar ulterior Direcția Regională pentru Siguranța Alimentară din Stara Zagora a declarat că fermierii vor primi despăgubiri.
Autoritățile au instituit o zonă de supraveghere de zece kilometri, care acoperă localitățile din municipiile Kazanlak, Pavel Banya și Gabrovo. Au fost introduse măsuri împotriva răspândirii bolii și vor fi efectuate examinări clinice și prelevări de probe, au mai transmis autoritățile bulgare.
Citește și: Variola ovină a fost adusă din Bulgaria? Un focar identic a fost raportat de bulgari în urmă cu câteva zile
Fermierii care pierde cele 1.000 de oi își vor reface efectivul în cel puțin 10 ani
Potrivit sursei citate, proprietarii fermelor unde au fost confirmate focarele sunt doi frați care se ocupă de creșterea animalelor de 30 de ani. Aceștia au declarat că va fi nevoie de cel puțin 10 ani pentru a reface efectivul de 1.000 de capete pe care îl pierd din cauza bolii.