• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Scumpire de 50% la miere. Cu cât vând kilogramul apicultorii din Ucraina

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Prețurile mierii au crescut cu 50%. Apicultorii ucraineni prevăd o scădere catastrofală a recoltei de miere în 2025 — cu până la o treime mai puțin decât anul trecut. Din cauza înghețurilor, a ploilor prelungite și a otrăvirilor albinelor, prețurile produselor au crescut cu 50% în unele regiuni, iar mierea de salcâm și-a dublat prețul, relatează Focus.

    Piața mierii din Ucraina trece prin una dintre cele mai dificile crize din ultimii ani. Potrivit experților, recolta din 2025 ar putea fi redusă cu o treime din cauza unui complex de factori adversi. Fondatorul „Apiary 21”, Serhiy Sharonin, a relatat că prima recoltă de miere a eșuat din cauza înghețului, ploilor prelungite, cazurilor masive de otrăvire a albinelor, iernării deficitare a stupinelor și condițiilor dificile de primăvară pentru înflorirea plantelor melifere.

    Scumpiri la miere (foto: in.ck.ua)

    Prețurile mierii au crescut cu 50%. Preț dublu pentru mierea de salcâm

    Începând cu iulie 2025, s-a înregistrat o creștere semnificativă a prețului mierii. Dacă mierea de salcâm se vindea cu 80-100 de grivne pe litru în 2021, în 2025 costă mult mai mult, potrivit Kurkul.com.

    Citește și: Un apicultor din Ucraina anunță că producția de miere va fi foarte slabă în acest an și se așteaptă scumpiri

    Prețurile sunt chiar mai mari în piețe și la apicultori:

    Citește și: Apicultorii europeni se opun creșterii cotei pentru importurile de miere din Ucraina

    Experții prevăd o nouă creștere a prețurilor la miere și la produsele care o conțin, cel puțin până în sezonul următor. Consumatorii sunt sfătuiți să se pregătească pentru faptul că mierea naturală va rămâne un produs scump. Situația de pe piața mierii reflectă provocările generale cu care se confruntă apicultura ucraineană: de la schimbările climatice până la problemele de mediu care afectează sănătatea familiilor de albine și productivitatea stupinelor.

    Te-ar mai putea interesa

    Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!