• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Pas important făcut de Comisia de agricultură din Senat pentru ca SCDA Lovrin să devină Stațiunea ”Prof. dr. Valeriu Tabără”

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Pas importnat pentru ca Staţiunea de Cercetare şi Dezvoltare Agricolă Lovrin din județul Timiș să poarte numele prof. dr. Valeriu Tabără. Comisia pentru Agricultură, Industrie Alimentară și Dezvoltare Rurală din Senatul României a anunțat că a fost dezbătut și adoptat un raport de admitere a propunerii legislative prin care Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Lovrin să își schimbe numele.

    Staţiunea de Cercetare şi Dezvoltare Agricolă Lovrin din județul Timiș va purta numele regretatului academician Valeriu Tabără, fost președinte al Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice ”Gheorghe Ionescu-Şişeşti” (ASAS). Inițiativa a plecat de la ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, care, în calitatea sa de deputat, a depus un proiect de lege în acest sens.

    Citiți și: Florin Barbu: Voi propune ca Stațiunea de la Lovrin să devină Stațiunea ”Acad. Valeriu Tabără”

    In memoriam Valeriu Tabără (foto: gazetaoltului.ro)

    Citiți și: Valeriu Tabără, președintele ASAS și fost ministru al Agriculturii, a murit! Dumnezeu să îl odihnească!

    Schimbarea numelui SCDA Lovrin în ”Prof. dr. Valeriu Tabără”, o recunoaștere a meritelor marelui academician

    Potrivit unui anunț făcut public pe pagina de Facebook a Comisiei pentru Agricultură, Industrie Alimentară și Dezvoltare Rurală a Senatului României, marți – 23 septembrie, a fost adoptat raportul de admitere a propunerii legislative prin care Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Lovrin primește numele ”Prof. dr. Valeriu Tabără”.

    ”Marți, în cadrul ședinței Comisiei pentru Agricultură, Industrie Alimentară și Dezvoltare Rurală a Senatului României, a fost dezbătut și adoptat un raport de admitere a propunerii legislative prin care Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Lovrin primește numele ”Prof. dr. Valeriu Tabără”.

    Această inițiativă reprezintă o recunoaștere a contribuției deosebite aduse științei agricole românești, educației universitare și dezvoltării cercetării aplicative în agricultură.

    Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Lovrin are un rol strategic în agricultura românească, fiind un centru esențial pentru inovație, dezvoltarea de soiuri performante și soluții adaptate fermierilor, cu impact direct asupra securității alimentare și sustenabilității mediului rural”, se arată în informarea Comisiei pentru Agricultură, Industrie Alimentară și Dezvoltare Rurală a Senatului României.

    Comisia pentru Agricultură, Industrie Alimentară și Dezvoltare Rurală din Senatul României

    Încă din luna mai a acestui an, ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat, în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, că va depune, în calitatea sa de deputat, o inițiativă legislativă privind schimbarea numelui SCDA Lovrin din județul Timiș în Stațiunea de Cercetare ”Academician Valeriu Tabără”. Ministrul a argumentat că inițiativa vine în semn de respect pentru reputatul profesor care a lăsat o moștenire inestimabilă agriculturii românești.

    Academicianul prof. univ. Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii și fost președinte al Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice ”Gheorghe Ionescu-Şişeşti” (ASAS), a încetat din viață la vârsta de 75 de ani, pe 29 aprilie 2025, la Timișoara.

    Te-ar mai putea interesa

    APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute

    Ultimele știri

    Rusia a atacat o navă transportatoare de grâu în Marea Neagră. Un marinar ucrainean a fost ucis Irigațiile s-au oprit în Ialomița după scăderea nivelului Dunării. Fermier: „Acum nu avem apă deloc” Cod roșu în legumicultură: caniculă și prețurile dezastruoase. Ion Păunel: Cerem sprijin pentru pierderi! Agricultură pe Cod roșu de caniculă. ”Nu putem lucra la ce uscătură este acum, se rup efectiv utilajele” Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România