• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministerul Agriculturii a anunțat că România este lider european la exportul de cereale și are recorduri istorice în comerțul cu animale vii

    agrointeligenta.ro

    România își consolidează poziția de lider în agricultura europeană, atingând în 2025 performanțe istorice în exporturile de cereale și animale vii către piețele din afara Uniunii Europene, potrivit celor mai recente date publicate de Comisia Europeană – Agridata Europa, citate de Ministerul Agriculturii.

    Locul 1 în Uniunea Europeană la exportul de cereale, poziție menținută și în primul trimestru al anului comercial 2025/2026 (1 iulie 2025 – 30 iunie 2026), confirmând potențialul competitiv al agriculturii românești.

    Recorduri financiare absolute în sectorul zootehnic, cu vânzări totale de aproape jumătate de miliard de euro în primele zece luni ale anului 2025:
    – 210 milioane euro – exporturi de ovine vii,
    – 150 milioane euro – exporturi de bovine vii,
    – 100 milioane euro – exporturi de carne de pasăre către piețele terțe.

    Aceste rezultate confirmă eficiența măsurilor adoptate în ultimii doi ani și jumătate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin reformarea sistemului de subvenții, introducerea de scheme de ajutor de stat dedicate zootehniei și direcționarea fondurilor europene către investiții în ferme, procesare și bunăstarea animalelor.

    „România își dovedește potențialul agricol și capacitatea de a deveni un furnizor de încredere pentru piețele internaționale. Fermierii români, sprijiniți prin subvenții și programe de investiții, au reușit să atingă performanțe istorice și să ducă produsele românești acolo unde le este locul – în topul Uniunii Europene”, a declarat ministrul agriculturii și dezvoltării rurale, Florin-Ionuț Barbu.

    Prin Planul Strategic 2023–2027 și măsurile de sprijin adoptate, MADR a pus la dispoziția sectorului zootehnic și vegetal:
    – peste 3 miliarde de euro pentru investiții în ferme zootehnice, unități de procesare și irigații;
    – scheme de sprijin cuplat și ajutoare naționale tranzitorii adaptate fiecărui sector – ovine, bovine și avicole;
    – programe de bunăstare și biosecuritate finanțate din fonduri europene și de la bugetul de stat;
    – instrumente de promovare a produselor românești pe piețele din Orientul Mijlociu, Africa de Nord și Asia.

    Performanțele obținute în 2025 confirmă că România ocupă un loc de vârf în agricultura europeană, consolidându-și rolul de exportator strategic și partener agricol solid în cadrul Uniunii Europene.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! Bugetul pe anul 2026, publicat în Monitorul Oficial. Pașii următori pentru plata ANT Sistemul prin care fermierii vor primi motorină ieftină la pompă. Document MADR! Veste bună pentru crescătorii de vaci de lapte. Un mare procesator își extinde fabrica Tratament la pomi în martie, înainte de înflorire: produse, aplicare

    Ultimele știri

    Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc! George Tuță, Primarul Sectorului 1, la redeschiderea pieței Dorobanți: Vrem ca produsele fermierilor să ajungă direct la oameni, la prețul corect Șeful ANSVSA, la redeschiderea Pieței Dorobanți: Un pas important în direcția promovării produselor românești de calitate și a unui consum responsabil