• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ”Bătaie” la ADS pe terenurile pentru tineri fermieri. Contract cu arendă de 2.540 de kilograme de grâu pe an

    Angelica Lefter -

    Agenția Domeniilor Statului (ADS) a anunțat că există un interes foarte mare manifestat de tinerii cu aspirații în agricultură, pentru programul de susținere a lor, lansat în luna septembrie. Conform ADS, cele aproximativ 2.500 de hectare incluse în program sunt acum adjudecate la valori competitive.

    Potrivit Agenției Domeniilor Statului (ADS), suprafețele oferite spre concesionare tinerilor fermieri, prin programul de susținere a tinerilor fermieri, pe raza județului Botoșani, UAT Hănești, s-au adjudecat la o valoare de 2.540 kg de grâu/ha pe an. Programul ”Tineri Fermieri” se află încă în desfășurare, au anunțat reprezentanții ADS, instituție condusă de directorul general Cătălin Marian Tutilescu.

    Citiți și: Arendele ADS la hectar – dublate, chiar triplate! Cătălin Tutilescu, directorul ADS: ”Contractele vechi le aducem la stadiul de contracte noi”

    Cătălin Marian Tutilescu
    Cătălin Marian Tutilescu

    Tinerii fermieri au arătat un interes deosebit pentru programul de sprijin pus la dispoziție de ADS, care se află în plină desfășurare. Programul Agenției Domeniilor Statului (ADS) ”Tineri Fermieri” este dedicat producătorilor agricoli care au până în 40 de ani și studii de specialitate, care se pot înscrie la Agenția Domeniilor Statului (ADS). Fermierii plătesc și o arendă pentru suprafața pe care o pot concesiona, iar nivelul acesteia este stabilit în funcție de calitatea terenului. Îna cest an, suprafețele oferite spre concesionare tinerilor fermieri, pe raza județului Botoșani, UAT Hănești, s-au adjudecat la o valoare de 2.540 kg de grâu/ha pe an, a informat ADS.

    Agenția Domeniilor Statului (ADS) a anunțat că început un amplu proces de reactualizare și majorare semnificativă a arendei pentru contractele ”istorice”, acele redevențe care erau neschimbate chiar și de 20 de ani. Directorul general al agenției, Cătălin Tutilescu, a declarat pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO că aduce ”redevențele istorice din anii 2000 la valorile actuale”.

    Citiți și: Licitație deschisă de ADS pentru 2.000 ha de teren agricol. Lista suprafețelor disponibile

    Conform directorului general al Agenției, Cătălin Tutilescu, pentru contractele vechi se impune acum reactualizarea arendei, unele sume fiind chiar dublate sau triplate. Acesta este un proces necesar pentru a alinia contractele istorice la standardele celor noi, care sunt încheiate prin proceduri clare în urma unor licitații, eliminând posibilitatea menținerii unor tarife foarte mici negociate în trecut.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Alexander Degianski a dat startul campaniei de semănat floarea-soarelui pe 17 martie Sancționați de Inspecția Muncii, fermierii rămân și fără subvențiile APIA Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție! Subvenții APIA 2026. Standardele obligatorii pentru plățile pe hectar și animale Val de furturi în ferme. Un tractor a fost furat de hoți chiar de pe câmp

    Ultimele știri

    Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! Parteneriat pentru fermierii români: ANSVSA și APCPR își unesc forțele! Întârzierea culturilor – o problemă sau un semnal pentru a interveni de urgență în câmp? Subvenții APIA 2026 – plăți ANT. Cuantumul pentru crescătorii de bovine, calculat diferențiat Pachetul comercial de la FMC – tehnologie completă pentru culturile de cereale păioase, la un preț avantajos