• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rapița – un pariu câștigat la Giurgiu. Fermierul Biță Racman a obținut 5.600 kg/ha pe anumite sole. Producția medie, 5.000 kg/ha

    agrointeligenta.ro

    Biță Racman este administratorul SC Racman SRL și a obținut anul acesta cea mai bună producție de rapiță din județul Giurgiu folosind hibrizii DuPont Pioneer.

    Producția pe anumite sole – 5.600 kg/ha

    Producția medie – 5.000 kg/ha

    Hibridul folosit: PT200CL

    Localitate: Hodivoaia, Giurgiu

    Lucrez de ani buni cu rapița de la Pioneer. Și hibrizii convenționali produceau, mă rog, nu chiar așa de mult, dar îmi provocau multe pierderi la recoltare. De când pot folosi ierbicidarea cu Cleranda, cultura e destul de curată și n-am probleme la recoltare, că dacă ai buruiană pe cultură te afectează la producție și calitate. Se vede semnificativ că nu mai ai corpuri străine, atâta timp cât nu mai ai buruiană să-ți iasă. Ăsta e primul element care te ajută să faci producțiile cele mai mari cu noua generație de hibrizi de rapiță de la Pioneer.

    Pentru mine, rapița e o cultură foarte importantă. Mă ocup de ea și sâmbăta și duminica. La ora 4 azi-noapte eram pe tarlaua asta să pregătesc terenul. Ar fi trebuit să fiu acasă, în pat, dar n-am putut să plec, că toate lucrările trebuie făcute ca la carte. Folosesc sămânță de la Pioneer, de la Bayer toate fungicidele și insectofungicidele, de la BASF iau Cleranda și îngrășăminte folosesc de la Timac Agro.

    ”Rapița face bani”. E cea mai scurtă definiție pe care i-aș putea-o da. Înainte vreme făceam 2.500-2.700 kg/ha însă acum, cu noii hibrizi ajung la peste 4,5 tone și am ajuns și la 5.500 kg/ha. Eu însămânțez anual între 300 și 400 de hectare de rapiță, iar cu banii de pe rapiță îmi plătesc datoriile. Anul ăsta am obținut aproape 1,8 milioane lei.  Veniturile de pe rapiță sunt o gură de oxigen pentru mine ca fermier, pentru că-mi permit să-mi plătesc inputurile pentru anul acesta,  pentru aproape toate culturile. Dacă aproximez bine, încasările de pe recolta de rapiță îmi acoperă cam 80% din cheltuielile cu inputurile întregii ferme. Gândiți-vă că la o producție de 5 tone la hectar și un preț de 1,6 lei/kg, am luat 8.000 lei/ha, iar cheltuieilile se ridică la 3.000, maxim 4.000 lei/ha. Cu rapița practic mi-am dublat banii. La grâu iau 60 de bani la 7 tone/ha, obțin 4.200 lei/ha în timp ce costul culturii e de 3.600 lei/ha. Atâta doar, că e riscul mare la rapiță.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare

    Ultimele știri

    Emisiunea Agrostrategia intră în al cincilea an cu patru rubrici noi. De luni până joi, de la 11:45, pe TVR1 Arendă pe hectar oferită de un tânăr fermier a stârnit un val de reacții. ”Este enormă!” Fertilizarea foliară, o necesitate. Gama Dekafyl – șase produse pentru toate culturile și stadiile vegetative Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR