• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cât costă o vacă de lapte în 2015. Claudiu Frânc, FCBR: 40% din piața laptelui este la negru

    Gabriela Gimbășanu – Agrointeligența

    Deși seceta părea să fi captat aproape toată atenția la dezbaterea de astăzi de la Comisia pentru agricultură din Camera Deputaților, problemele sectorului de lapte au fost bine punctate de către președintele Federației Crescătorilor de Bovine din România, Claudiu Frânc.

    O vacă de lapte a ajuns să coste doar 500 de lei

    De profesie medic veterinar și, la rândul său fermier, Frânc a subliniat că anul 2015 este unul dintre cei mai dificili ani pentru crescătorii români de vaci de lapte.

    ”Toți crescătorii de animale, care sunt și cultivatori de cereale produc anul acesta foarte scump, prost, pentru că din punct de vedere calitativ cerealele sunt de o proastă calitate, și pe deasupra producem și foarte, foarte puțin. Vă atrag atenția că, în țară, o vacă se vinde cu 500 lei. Mai avem puțin și o să dăm o vacă pe o pereche de pantofi”, și-a exprimat nemulțumirea reprezentantul crescătorilor de vaci de lapte.

    50 de bani pentru un litru de lapte

    Claudiu Frânc a declarat că la acest moment, un prețul laptelui a atins un minim istoric de 0,50 de lei pe litru, iar fermierul se teme ca subvențiile ce li se cuvin crescătorilor să nu ajungă prea târziu în conturi. Mai mult, Frânc atrage atenția că după eliminarea cotelor s-a instalat haosul pe piața laptelui.

    “A dispărut Direcția de Cotă și în România nu mai este nimeni care să înregistreze producțiile de lapte. În aprilie trebuie să raportăm la Comisia Europeană producția de lapte, nu știu ce vom raporta, atâta timp cât nu avem o situație exactă. Pe ce vom cere despăgubiri, când în România, nimeni nu aplică legea Contractării Laptelui. Câți procesatori au încheiat contracte așa cum scrie legea, pe minim șase luni? Instituțiile statului trebui să intre în acțiune și să vadă ce se întâmplă în piața laptelui din România”, a declarat Claudiu Frânc, președintele Federației Crescătorilor de Bovine din România.

    Scăderi de preț la poarta fermiei

    ”Din aprilie 2014 și până în aprilie 2015, pe documente, conform contracte semante de fermieri cu procesatorii din România, prețul laptelui la poarta fermei a scăzut între 48,8% până la 33,3%, indiferent de dimensiunea lor. Ori eu nu am vazut nici o reducere a prețului laptelui la raft, nici măcar după reducerea TVA-ului. Asta nu ar fi nici o problemă dacă toate aceste profituri s-ar întoarce în mod just în bugetul statului. Așa cum am spus și la Ministerul de Finanțe, peste 40% din piața laptelui este la negru”, ne-a spus Frânc, despre situația prețului de pe filiera laptelui.

    Sectorul zootehnic – convocat joi la o ședință la minister

    Claudiu Frânc apreciază că pentru a reface efectivul de bovine, România are nevoie de cinci ani de investiții, iar despre ce măsuri se impun pentru protejarea fermierilor români, liderul FCBR urmează să discute joi, la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, la o ședință între reprezentanții Guvernului și cei ai sectorului zootehnic.



     

    Te-ar mai putea interesa

    Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat!

    Ultimele știri

    Memoriu trimis ministrului Radu Miruță de fermierii români cu cerealele blocate în fermă! Mihai Moraru, Agro-Est Muntenia, despre amenzile Consiliului Concurenței: ”S-a găsit forma prin care adevărații vinovați să plătească mai puțin” Ministrul Transporturilor despre blocajul cerealelor pe calea ferată: „La mine nu a ajuns o astfel de informație” Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina ANSVSA a confirmat două noi focare de variolă în Constanța. Peste 1.100 de oi în fermele afectate