• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce spune premierul Ponta despre investițiile în irigații

    Roxana Dobre -

    Premierul Victor Ponta a declarat astăzi în deschiderea ședinței de Guvern că este de acord cu programul național de irigații propus de ministrul Agriculturii, Daniel Constantin.

    „Am discutat cu ministrul Agriculturii și sunt de acord cu un program naţional pentru irigaţii. Din păcate, numai când e secetă ne aducem aminte. Cât a fost bine – 3 ani la rând, am uitat de irigaţii. Ne-am adus aminte subit, deci haideţi acum să facem programul, că nu poţi să stai tot timpul la voia naturii”, a declarat premierul.

    El spune că în forma în care a fost propus, proiectul este viabil, alături de fondurile europene pentru infrastructura secundară şi terţiară pentru ceea ce trebuie ca Guvernul să finanţeze pe termen de şapte ani.

    Prezent la ședința Executivului, ministrul Agriculturii, Daniel Constantin a replicat că nu a uitat niciodată că poate apărea seceta.

    „Eu am propus pe şapte ani, dar vreau să spun că noi nu am uitat niciodată că poate apărea seceta şi am început programul pe infrastructura secundară şi terţiară din 2013 şi acum trebuie s-o începem pe cea principală”, a arătat ministrul Agriculturii.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Smokey Ranch – investiție de 3,1 milioane de euro în ferma de Aberdeen Angus. Grajdul nou și abatorul, la finalizare Șefa APIA nu știe câte hectare de teren primesc subvenții în România. Declarația confuză, ”aplaudată” de colegi Garda de Mediu: Arderea frunzelor și crengilor este infracțiune. Amenda ajunge la 70.000 de lei

    Ultimele știri

    Prețul cerealelor, din nou în scădere. Înțelegerile comerciale SUA-China produc turbulențe pe piață Ionică Nechifor, Moldoovis: Monta oilor s-a făcut mai devreme ca mieii să aibă greutatea potrivită la Paștele de anul viitor Recomandări ALCEDO: Atenție la apariția afidelor la cerealele păioase!