• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Angajări la ANSVSA: Guvernul a aprobat 200 de posturi noi

    Roxana Dobre -

    Executivul a aprobat, printr-o Hotărâre, suplimentarea cu 200 a numărului de posturi de natură contractuală, pe durată determinată, necesare efectuării activităților de control oficial ale Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). Astfel, numărul posturilor cu atribuții de control, pe perioadă determinată, va crește de la 1162 la 1362.

    Măsura a fost luată în condițiile în care numărul unităților înregistrate sanitar-veterinar și pentru siguranța alimentelor depășește numărul de posturi pe durată determinată, stabilite conform HG nr. 1415/2009.

    Plata personalului contractual care efectuează controlul oficial se asigură din veniturile proprii ale Direcțiilor Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor județene, respectiv a municipiului București, obținute de către acestea din domeniile specifice în care personalul respectiv își desfășoară activitatea, respectiv: tarife pentru activități sanitar-veterinare și de laborator, din consultanță, acțiuni de dezinfecție, dezinsecție, deratizare, examene și lucrări de laborator etc.

    ANSVSA asigură controlul sanitar veterinar pentru 32.161 de unități.

    Controlul oficial vizează verificarea activităților de prelucrare, procesare, depozitare, transport, valorificare și comercializare a produselor și subproduselor alimentare de origine animală și nonanimală de pe teritoriul țării noastre.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA

    Ultimele știri

    Gata cu „proaspătă” din congelator: carnea „decongelată” va trebui etichetată clar la raft Ministrul Barbu, față în față cu oierii: bani pentru mieluțe, reguli la pășuni și medicii veterinari George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” Florin Barbu: plafonare automată la alimente dacă inflația trece de 5% Șeful ANSVSA: Nicio fermă din România nu este afectată de PPA; 24 de focare în gospodării și la mistreți