• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O aplicaţie nouă pentru „smartphone”: poate reduce la jumătate consumul de apă în irigaţii

    agrointeligenta.ro

    Un proiect cu finanţare europeană, incluzând ţări din diferite zone ale continentului, cu profiluri meteorologice şi hidrologice diferite caută să găsească o soluţie inteligentă problemei gestionării eficiente a consumului de apă necesar culturilor agricole.

    Potrivit studiilor WWF, la nivel global aproape două treimi (60%), din apa utilizată în agricultură sînt irosite (1500 trilioane litri din 2500 trilioane litri), în special din vina sistemelor ineficiente de irigaţie.

    WaterBee Demostration Project este un proiect de cercetare, susţinut de Comisia Europeană, în cadrul căruia este testat un nou sistem de management al irigaţiilor utilizând tehnologiile de ultimă oră din ce în ce mai răspândite în viaţa de zi cu zi.

    Sistemul cuprinde următoarele elemente:

    1. Senzori înfipţi în pământ care să măsoare nivelul de umiditate al solului (programabili pentru diferite culturi;

    2. Un smartphone (nu contează marca şi sistemul de operare) pe care să fie instalat un program special dedicat interpretării informaţiilor primite „din teren”, care să îi sugereze utilizatorului „soluţiile” pe care acestea ar trebui să le aleagă

    3. O reţea wireless care să transmită mesajele senzorilor şi comenzile utilizatorului către „ţâşnitori”.

    „Ne-am dorit să creăm ceva care să fie cât mai uşor de utilizat de către fermieri, flexibil şi robust” spune John O’Flaherty, director tehnic al National Microelectronics Applications Centre (MAC), a cărui unitate a creat sistemul WaterBee.

    Prototipuri ale acestui sistem au fost testate în Marea Britanie, Malta, Finlanda, Suedia, Spania, Italia şi Estonia, în cadrul unor culturi precum cele de salată, dovlecel, fructe de pădure sau cartofi cu rezultate mai mult decât mulţumitoare. Astfel, de exemplu, WaterBee a redus consumul de apă cu 56% în Marea Britanie, în cadrul unor culturi de cartofi.

    Preţul de piaţă estimat este unul accesibil 3500 de euro bani uşor de recuperat în doar câţiva ani de utilizare prin reducerea consumului inutil de apă.

    „Este ieftin şi uşor de adaptat oricărui tip de teren, de la răsaduri, lanuri, grădini de zarzavat, terenuri de golf şi chiar grădini publice sau private” adaugă O’Flaherty.

    Te-ar mai putea interesa

    Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat!

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Grâul și porumbul românesc recuperează teren la Constanța. Rapița urcă cu 520 euro/t Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Începe uciderea oilor! Circa 800 de oi au fost ridicate de astăzi de veterinari din ferme ANSVSA a interceptat un nou transport ilegal de ovine. Animalele vor fi eutanasiate Terenuri ce pot concesionate de la ADS pe 49 de ani pentru proiecte de energie verde