• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Nămeții din București au dat peste cap programul Ministerului Agriculturii. Evenimente amânate

    Oana Timar -

    Nămeții din București dau peste cap programul Ministerului Agriculturii. Două evenimente ce figurau în agenda oficială a instituției au fost amânate pentru o dată ulterioară, conform unor anunțuri oficiale transmise jurnaliștilor.

    La primele ore ale dimineții, stratul de zăpadă din București figura în datele Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) între 25 și 50 de centimentri. Iar la ora aceasta ninge în continuare. Motive pentru ca la nivelul Ministerului Agriculturii să se ia decizii privind programul de lucru pentru ziua de astăzi și cele ce urmează.

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, avea programată astăzi, miercuri – 18 februarie, o întâlnire cu crescătorii de porci. Reprezentanții Biroului de Presă al MADR a comunicat aseară o actualizare privind reprogramarea discuțiilor. ”Întâlnirea de lucru a ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, cu crescătorii de porci, programată inițial pentru 18 februarie, la sediul MADR, a fost reprogramată din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile. Reuniunea va avea loc miercuri, 25 februarie, ora 11:00, la sediul MADR, în prezența reprezentanților ANSVSA și ai Consiliului Concurenței. La finalul întâlnirii, ministrul va susține declarații de presă”, au comunicat oficialii MADR.

    Târgul de Dragobete se ține săptămâna viitoare

    De mâine, joi – 19 februarie, ar trebui să aibă loc târgul producătorilor locali care este programat să se desfășoare în curtea MADR până sâmbătă, 21 februarie. Cu privire la acest eveniment, producătorul magiunului de Topoloveni a anunțat pe o rețea de socializare că târgul a fost, de asemenea, amânat. ”Din cauza condițiilor meteo nefavorabile, Târgul de Dragobele organizat în curtea Ministerului Agriculturii se amână până săptămâna viitoare. Ne vedem în perioada 26-28 februarie”, este anunțul publicat pe Facebook, pe pagina Magiun din prune Topoloveni.

    București și județul Ilfov Capitala se află sub incidența unui Cod Roșu de ninsori abundente, după ce un val de iarnă severă a adus în regiune un strat consistent de zăpadă și viscol puternic. În doar câteva ore, s-au acumulat peste 40 de centimetri de zăpadă, iar autoritățile avertizează că episodul nu s-a încheiat.

    ANM a emis avertizarea miercuri dimineață, iar Departamentul pentru Situații de Urgență a transmis mesaje RO-Alert pentru informarea populației. Codul Roșu este valabil până la ora 08:20, interval în care meteorologii estimează că se pot depune încă 15–20 de centimetri de zăpadă.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă

    Ultimele știri

    Ordin executiv al lui Trump în agricultură: Glifosatul, esențial pentru securitatea SUA Un mare grup de ferme este la un pas de insolvență în urma unui atac informatic Nu scăpăm de iarnă! Meteorologii au emis o nouă alertă de viscol, vreme rece și strat de zăpadă APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți Sebastian Cernic despre noua Lege a arendei: ”Sperăm să găsim o formulă în care să fie toată lumea de acord”