• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce se mai aude cu plata avansului din subvenție: Nici 14.000 de cereri procesate din totalul de 700.000!

    agrointeligenta.ro -

    Ultimele vești despre procesul de plată a a avansului din subvenție nu sunt deloc bune. Ministrul agriculturii Achim Irimescu a declarat ieri pentru Hotnews că din totalul celor 700.000 de cereri de plată, la ora la care acesta a făcut comunicarea, la APIA erau procesate integral doar 13.500 de cereri. Ar fi trebuit să fie 260.000 de ordine de plată încheiate dar, din nou, sistemul informatic folosit de funcționarii APIA a cedat.

    Potrivit lui Irimescu, în total 943.000 de cereri de plată au fost depuse de către fermieri la APIA, însă în urma trierilor făcute ca urmare a controalelor din teren, numărul cererilor de plată valabile s-a redus în jurul a 700.000.

    Compania Siveco, care a realizat, în consorțiu cu Teamnet, modulul pentru APIA a precizat, la solicitarea HotNews, că agenția le-a aprobat specificațiile tehnice pentru sistemul electronic de procesare a plîților către fermieri abia în 17 noiembrie 2015.

    „Serviciile IT aferente plăților în avans au fost contractate de APIA cu asocierea SIVECO – Teamnet în data de 10 noiembrie 2015, iar specificațiile necesare dezvoltării softului au fost aprobate de APIA în data de 17 noiembrie”, explică Siveco, la solicitarea HotNews.

    „Suntem pe deplin conștienți de importanța majoră a realizării plăților în avans către beneficiarii subvenților europene pentru agricultură. În acest sens, în timpul scurt avut la dispoziție, echipele de proiect ale asocierii SIVECO – Teamnet au depus și depun eforturi uriașe (24 de ore din 24, 7 zile pe săptămână) pentru a sprijini APIA să-și atingă obiectivul, respectiv să realizeze plata avansurilor așteptate de fermieri”, mai spune compania IT.

    Pentru a putea da avansul din subvenția până la finele anului, procesarea cererilor ar trebuie să fie făcută, calendaristic, până pe 30 noiembrie, conform normelor europene.

    ”Noi trebuia să facem plăți de 400 de milioane de euro acum, din bugetul pe anul 2015, însă nu putem, din cauza blocajului. Noi rămânem cu banii in buget, necheltuiți, iar fermierii nu-și primesc plățile. În 2016 vom avea alt buget, cu anumite constrângeri bugetare. Am cerut să se proceseze măcar cererile fermierilor cu suprafețe mari, pentru a face plăți mai consistente deodată, dar nu se poate”, a spus ministrul Achim Irimescu.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, cu risc de inundații

    Ultimele știri

    Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Bulgaria a început să importe floarea-soarelui din Argentina, la un preț mai mic. Urmează România? Fermierii se luptă cu băltirile. Matei Titianu, LAPAR: 80% din totalul de ploi pe un an a venit în șase luni Cercetătorii din Buzău: Cei care vând semințe străine au salariu 5.000 lei, cercetătorilor cu doctorat li s-a tăiat venitul la 3.593 de lei Cum va fi vremea în luna martie. Graficul temperaturilor și ploilor în prima lună de primăvară