• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lovitură pentru cercetarea agricolă: Institutul Cartofului a pierdut 200 de hectare de teren agricol

    agrointeligenta.ro -

    Institutul Național de Cercetare Dezvoltare pentru Cartof și Sfeclă de Zahăr din județul Brașov este obligat, printr-o lege adoptată de Parlament și promulgată de președintele României, să cedeze o suprafață de 200 de hectare de teren agricol. Pământul trebuie transferat cu acte în cel mult o lună, trecând în administrarea Consiliului Județean care plănuiește să construiască un aeroport internațional lângă Brașov, la Ghimbav.

    Legea care obligă Institutul Cartofului să cedeze cele 200 de hectare a fost publicată vineri în Monitorul Oficial și are termen de 30 de zile pentru a fi pusă în aplicare. Singura șansă ca terenul agricol să revină cercetării românești este dacă proiectul aeroportului nu va fi realizat în următorii 10 ani, situație în care același act normativ prevede ca pământul fertil să fie trecut înapoi în administrarea Institutului Național De Cercetare Dezvoltare Pentru Cartof și Sfeclă De Zahăr.

    Actul normativ prin care suprafața agricolă a trecut în administrarea Consiliului Județean a fost inițial respins la Senat, dar ulterior, la Camera Deputaților, votul final a fost unul favorabil, la fel ca și raportul comun din partea Comisiei pentru agricultură și al Comisiei juridice.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără”

    Ultimele știri

    Un saivan ce adăpostea peste 200 de animale s-a prăbușit sub greutatea zăpezii Dosar penal pentru îngrășăminte și pesticide cu termenul de valabilitate expirat 65 de oi gestante au fost furate într-o fermă. Proprietarul stânei, ademenit de hoți într-o pădure Studiu: Prețurile la mâncare, mai mari în România decât în Spania, Italia, Portugalia sau Grecia Reuniunea oierilor din Federația Romovis a avut loc cu participarea președintelui ASAS, Florin Stănică