• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • De ce despăgubirile de la UE nu acoperă niciodată în totalitate pierderile fermierilor?

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Comisia Europeană oferă despăgubiri producătorilor agricoli în măsura în care poate dar intenția nu a fost niciodată să achite fermierilor toată paguba. După cum a explicat ministrul Agriculturii într-o conferință de presă, CE îi sprijină pe agricultorii cu sume pentru despăgubiri tocmai pentru a-i ajuta să își continue producția dar niciodată nu le plătește 100 la sută paguba.

    “Vă reamintesc că am avut criză în anii anteriori și în sectorul fructelor și al legumelor dar niciodată nu s-a dorit despăgubirile să acopere integral pierderile producătorilor noștri. Aș da un exemplu când am avut sectorul fructelor și legumelor iar dacă un kilogram de roșii vara costa peste 20 de eurocenți despăgubirile nu au vizat mai mult de 7 eurocenți. Aceasta este o imagine la ce nivel se calculează despăgubirile la nivel european”, a arătat ministrul.

    În România, despăgubirile pentru fermierii afectaţi de secetă vor fi acordate până la sfârşitul anului 2015, suma totală fiind aproape 250 de milioane de lei.


    Te-ar mai putea interesa

    Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi! Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!