• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Producţia de biodiesel va ţine sus preţul la soia până în 2014

    agrointeligenta.ro

    Soia va rămâne o marfă scumpă pe pieţele internaţionale până în 2014, anunţata creşterea a producţiei de biodisel a Statelor Unite fiind unul dintre factorii care vor contribui substanţial la acest lucru.

    Soia este principala sursă de grăsimi vegetale utilizate în producţia de biodisel. Boaba de soia conţine 18% grăsimi vegetale. Din uleiul de soia prin eliminarea glicerinei (transesterificare) se obţine bio-diesel-ul.

    Bio-combustibilul obţinut din uleiul de soia prezintă avantaje atât în comparaţie cu bio-etanolul obţinut din porumb – este mai ieftin de produs, producţia presupune un procedeu mai puţin poluant, are o putere energetică mai mare – cât şi faţă de motorina clasică – este mai puţin poluantă şi parţial regenerabilă.

    Pentru aceste avantaje, subliniate de studiile din ultimii ani, politicile americane privind susţinerea consumului de combustibil alternativ pun din ce în ce mai mult accentul pe producţia de bio-diesel.

    SUA este cel mai mare producător de soia din lume (83,18 milioane tone metrice, o treime din recolta internaţională) şi cel mai mare exportator (34,7 milioane tone metrice, o treime din volumul tranzacţionat pe piaţa internaţională, valoare 21,5 miliarde USD).

    SUA au produs în 2012 aproape un miliard de galoane de bio-diesel (3,78 miliarde litri) urmând ca anul acesta să producă cu peste un sfert mai mult – 1,28 miliarde de galoane (4,84 miliarde litri).

    Creşterea cantităţii de soia orientată spre producţia de bio-diesel se va face în detrimentul atât al cantităţii disponibile la export cât şi al celei destinate producţiei de furaje şi consumului uman fapt care va exercita o presiune ascendentă asupra preţului acestei mărfi.

    Soia a atins, pe piaţa internaţională, preţuri record (peste 17 dolari per buşel) în cele două săpămâni de la sfârşitul lui august şi începutul lui septembrie 2012, când estimările privind recolta americană avansau, din pricina secetei care afecta în acel moment zonele de producţie din SUA, nişte cifre mai mici decât recolta obţinută în cele din urmă. Realizarea în SUA a unei recolte mai bune decât ultimele estimări şi o bună recoltă în Brazilia (al doilea mare producător) au dus preţul mai jos până la 14 dolari la începutul acestei luni, departe însă de media anului 2011 – în acel an 14 dolari a fost un record.

    Surse: The Crop Site, New York Times, USDA.

    Te-ar mai putea interesa

    ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță! Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația”

    Ultimele știri

    Schimbare în conducerea Summit Agro România Sorin Moise, senator: ”Ce le pregătește Ministerului Mediului agricultorilor: reducerea cu 50% a pesticidelor și a fertilizanților” Surse: ANSVSA pregătește un nou plan pentru deblocarea exporturilor de ovine. Vaccinarea în masă, exclusă în această etapă Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august