• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Oierii se pregătesc de noi proteste!

    agrointeligenta.ro

    Sindicatul Național al Crescătorilor de Ovine și Caprine, afiliat la Agrostar, ia în calcul reluarea protestelor, întrucât OUG 60/ 2015, ordonanță prin care se suspenda aplicarea prevederilor Legii vânătorii, respectiv literele c și k din aceasta, referitoare la perioada de pășunat și numărul de câini, a încetat să mai producă efecte începând din 25 aprilie.

    ”Sindicatul Național al Crescătorilor de Ovine și Caprine din România își exprimă îngrijorarea față de faptul că, deși la protestul organizat în luna decembrie 2015 circa 8.000 de crescători de animale au obținut promisiuni că problema se va rezolva, în acest moment suntem în aceeași situație. Deși Legea vânătorii trebuia să sufere modificări importante, legate nu doar de prevederile ce privesc perioada de pășunat și de numărul de câini pentru care a fost dată ordonanța care a expirat, ci și cu privire la dreptul de proprietate și despăgubiri acordate fermierilor, nimic nu este rezolvat”, se arată într-un comunicat de presă al Agrostar.

    Concret, Ordonanța de Urgență 60/2015 trebuia să devină lege. Proiectul de lege a fost pus în discuția Comisiei pentru agricultură din cadrul Camerei Deputaților în data de 26 aprilie, practic la o zi după ce Ordonanța de Urgență nu mai producea efecte.

    „Degeaba am participat împreună cu Federația AGROSTAR la diferite ședințe ale subcomisiei formate, nu s-a obținut nici un rezultat. Vom face tot ce ne stă în putință pentru a modifica această lege. Dacă va trebui să ieșim din nou în stradă, o vom face”, a declarat vicepreședintele Sindicatului Național al Crescătorilor de Ovine și Caprine din România, Horia Moruțan.


    Te-ar mai putea interesa

    Tratament la pomi în martie, înainte de înflorire: produse, aplicare Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați O familie din județul Brașov a dus afacerea cu melci la nivelul următor și exportă inclusiv în Franța Bugetul pe anul 2026, publicat în Monitorul Oficial. Pașii următori pentru plata ANT Băcița Flori Mînzat are pregătiți peste 300 de miei pentru Paște: ”Păstrăm prețul de acum doi ani, nu dăm la export”

    Ultimele știri

    Guvernul Româniai a aprobat semnarea de către țara noastră a acordului de parteneriat UE-Mercosur Țepe de peste 100 de milioane de euro cu certificate de depozit. Șeful Rompan: Trebuie schimbată urgent legea! Veste uriașă pentru ciobani, înainte de Paște. Export de carcasă de ovine – în SUA Guvernul ”a mușcat” din nou din subvenția APIA pe motorină. Banii, în conturi de azi, dar nu toți Producțiile de top de la Maxagro, din Timiș, se obțin cu produse ADAMA