• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lovitură pentru APICULTORII români? Încă o țară non-UE intră cu MIEREA pe piața NOASTRĂ!

    agrointeligenta.ro -

    Piața românească a mierii este invadată de importuri, majoritatea provenite din state care nu sunt membre ale Uniunii Europene. Astfel, o parte dintre borcanele din marile magazine, deși sunt etichetate cu tricolorul românesc, conțin amestec de miere românească cu produse apicole din afara UE.

    O țară non-UE care intră puternic pe piața mierii din UE este Republica Moldova care zilele trecute a primit ”undă verde” pentru a exporta cantități nelimitate miere de albine în spațiul comunitar. Foarte probabil, prima țară spre care își vor îndrepta atenția stuparii moldoveni va fi România, avantajați de faptul că UE a condiționat Moldova să trimită doar produse naturale 100%, acest lucru fiind, în fapt, un garant al calității.

    Apicultorii români se plâng de mulți ani că mierea românească nu este promovată, în timp ce pe piața autohtonă se face loc importurilor. Cele mai ieftine sunt cele din China sau din America Latină. Astfel, apicultorii au reclamat că, în magazine, mierea ajunge și la 8 lei kilogramul ceea ce le pune în pericol prețul pe care producătorii români ar trebui să îl obțină pe kilogram.

    ”Sfatul nostru pentru consumatori este să citească eticheta, în primul rând să vadă de unde provine mierea, și în al doilea rând să se uite la preț. Dacă acesta este dubios de mic atunci clar că ceva nu este în regulă. Adică este o diferență evidentă între mierea care se vinde cu 8 lei borcanul și cea care se vinde cu 30 de lei”, ne-a declarat Constantin Dobrescu, vicepreședinte al Federației ROMAPIS.

    Pe de altă parte, Ioan Fetea, președintele Asociației Crescătorilor de Albine, a spus că apicultorii i-au solicitat ministrului Agriculturii să modifice legislaţia, astfel încât să se interzică amestecul de miere românească.

    ”Se aduce miere din China, Argentina, Mexic cu 1 dolar pe kilogram, se amestecă cu puţină miere românească şi se vinde pe piaţă ca fiind miere 100% românească. Şi scrie pe etichetă ‘miere UE şi non UE . Aceşti comercianţi îşi bat joc de consumator, românul nu ştie ce consumă. De fapt, mâncăm altceva, nu miere”, a menţionat reprezentantul apicultorilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Coșmarul se repetă în ferma de porci a lui Dimitrie Muscă. ”S-a confirmat din nou focar de pestă. Sunt afectate 12.000-13.000 de capete” Subvenții APIA 2026. Regulă nouă la rotația culturilor pentru fermele până în 30 ha O floare iubită de mulți riscă să dispară din cauza schimbărilor climatice

    Ultimele știri

    Seamănă grâu! Profită maxim în 2025! Fereastra perfectă este Acum — nu o rata! Avans APIA 2025. Secretarul de stat Emil Dumitru a anunțat numărul fermierilor care au luat prima tranșă din subvenții ANSVSA: România nu are focare active de gripă aviară. Măsuri obligatorii pentru crescătorii de păsări