• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • STAGII DE PREGĂTIRE în fermele din România. Finanțarea – DIN FONDURI EUROPENE

    Roxana Dobre -

    Stagii de pregătire plătite din fonduri europene! Premierul Dacian Cioloș vrea să repună pe picioare liceele agricole și le cere fermierilor să se implice direct pentru organizarea de stagii în exploatațiile agricole pe care le conduc. 

    Ministerul Educației va veni în perioada următoare cu o legislație nouă care vizează și liceele agricole care sunt tot mai rare.

    Vrem să venim cu câteva măsuri prin care să stimulăm reprofesionalizarea unor licee agricole sau să repunem pe picioare școli profesionale care să producă tehnicieni specialiști și în domeniul agricol. Ministerul Educației o să vină cu o nouă legislației pentru învățământul tehnic, deci inclusiv cel agricol, și aici o să avem nevoie de sprijin din partea fermierilor. Iar până la sfârșitul anului aș vrea să găsim câteva licee agricole care au mai rezistat iar după aceea putea vorbi și despre investiții pentru baza materială dar și cu o reformă curriculară”, a transmis premierul ieri într-o întâlnire cu fermierii.

    Acesta le-a explicat producătorilor agricoli prezenți că pentru relansarea acestui tip de învățământ are în vedere implicarea directă a fermierilor prin susținerea unor stagii pe care elevii să le țină la fermă.

    Avem în vedere să facem contracte sau convenții cu cei din mediul agricol măcar pentru organizarea de stagii în ferme, stagii pe care să le introducem în curricula școlară. Pentru asta vom veni și cu finanțare din fonduri europene. Ministerul Fondurilor Europene pregătește acum niște ghiduri pe care o să le lanseze în curând la care veți fi eligibili și dumneavoastră, asociațiile agricole, firme din sectorul privat, inspectorate școlare, licee agricole, prin care să putem organiza și lansa stagiul de pregătire!”, a mai spus premierul.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026 Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Fermierii care încasează subvenții – obligați să depună la APIA dovezi privind achiziția de inputuri și lucrări în câmp! 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat

    Ultimele știri

    Garda de Mediu – controale masive în ferme! Un fermier a încasat deja o amendă uriașă Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Agricover – partenerul fermierilor pentru îngrășăminte și motorină la prețuri bune Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie