• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • De unde ar putea fi luaţi bani pentru refacerea sistemului de irigaţii

    agrointeligenta.ro

    Distrugerea sistemului de irigaţii reprezintă una dintre cele mai mari probleme cu care se confruntă agricultura românească, mai ales în anii secetoşi.

    Anularea subvenţiilor pentru energia electrică pentru irigaţii, în ultimii ani, a redus suprafeţele udate de la 300.000 hectare în 2009, la 100.000 hectare anul trecut. În acest an, însă, se pare că măsurile de susţinere a sectorului – reducerea cu 20% a tarifului la energia electrică – anunţate de Ministerul Agriculturii au avut ceva efect, la acest moment fiind irigate circa 240.000 hectare, potrivit datelor de la Ministerul Agriculturii.

    O soluţie pentru refacerea sistemului de irigaţii ar putea fi accesarea măsurii 125 (Imbunatatirea si dezvoltarea infrastructurii legate de dezvoltarea si adaptarea agriculturii si silviculturii) din Programul Naţional pentru Dezvoltare Rurală (PNDR), după cum susţine ministrul Agriculturii Daniel Constantin.

    Organizaţiile de udători vor putea astfel să retehnologizeze motoarele, precum şi staţiile de pompare pe care le au în administrare. Ministrul spune că se aşteaptă să fie depuse circa 60 de proiecte pe această, plafonul maxim pe fiecare proiect find de un million de euro.

    Constatin speră să reuşească să suplimenteze şi sumele disponibile cu 25-35 milioane de euro. El mizează pe un interes mare din partea agricultorilor, mai ales că este vorba de un sprijin nerambursabil 100%. Ministrul se gândeşte chiar la punerea în funcţiune în viitor a canalului Siret-Bărăgan, pentru care există interes din partea unor investitori chinezi.

    Agricultorii speră însă măcar să salveze recolta de anul viitor, dacă cea din 2012 a fost pierdută. „Am cerut ministrului Agriculturii ca să fie umplute canalele mari, iar apa să fie pusă gratis la dispoziţia agricultorilor. Altfel, nu se va putea semăna în toamnă şi vom pierde şi producţia de anul viitor”, afirmă Viorel Nica, preşedintele Ligii Utilizatorilor de Apă pentru Irigaţii din România. El spune că statul a mai ajutat agricultorii şi în alţi ani dificili. Un astfel de exemplu este perioada 2007-2009, când era subvenţionată de la buget 90% din valoarea energiei electrice pentru irigaţii, iar rezultatele s-au văzut în piaţă.

    Iată şi comentariul preşedintelui suspendat Traian Băsescu despre irigaţii


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA” Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”