• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Propunere de schimbare a Legii funcționarului: De la privat, la stat, fără concurs

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Instituțiile statului duc lipsă de personal calificat în fel de fel de proiecte, dar nu pot angaja persoane competente din domeniul privat, pentru că Legea funcționarilor publici este prea strictă. Asta susțin inițiatorii unui proiect legislativ care prevede ca angajații din mediul privat să poată ocupa o funcție publică doar cu avizul Agenției Naționale a Funcționarilor Publici (ANFP), nu prin concurs.

    Politicile publice pot fi implementate numai prin intermediul unui aparat administrativ corespunzător, nu doar din perspectiva mijloacelor tehnice materiale, ci mai ales prin prisma resursei umane”, se argumentează în expunerea d motive a proiectului legislativ.

    Angajarea se face ca urmare a unui referat de necesitate pe care autoritatea statului îl face la ANFP, iar persoanele din cadrul unor firme private care corespund cerințelor de vechime și experiență profesională, vor fi angajate ca funcționari publici.

    Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici. La art. 90, alin. (2) se modifică și se completează după cum urmează: „(2) Transferul se poate face într-o funcție publică pentru care sunt îndeplinite condițiile specifice prevăzute în fișa postului sau pe un post de angajat contractual transformat la cererea instituției publice în funcți publică cu avizul Agenției Naționale a Funcționarului Public.

    Proiectul legislativ abia a fost pus în dezbatere publică la Senat, și nu are încă avizele Guvernului și Consiliului Legislativ. Potrivit ultimelor date oficiale ale ANFP, la sfârșitul anului 2015, numărul total al funcțiilor publice din țara noastră era de peste 164.000, și doar 4,6% dintre posturi erau vacante.

    Sursă: www.legestart.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească!

    Ultimele știri

    AgroReclamații. Fermieri cu cererea blocată la plata ANT. Șeful APIA a preluat problema spre soluționare MADR și ANSVSA – front comun pentru salvarea fermelor de porci. Soluții discutate cu crescătorii și procesatorii Soluțiile AUR pentru fermieri: motorină ieftină, lanț scurt în marile magazine și importuri controlate metodic Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Vijelii cu grindină și averse torențiale în toată țara. ANM a emis trei Coduri Galbene