• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • DECIZIE PRIVIND SUBVENȚIILE FERMIERILOR PRIN APIA!

    agrointeligenta.ro

    DECIZIE PRIVIND PLĂȚILE DIRECTE ÎN AGRICULTURĂ! CE SE ÎNTÂMPLĂ CU SUBVENȚIILE FERMIERILOR, SUBVENȚII PLĂTITE PRIN APIA! O întrebare care depinde de o decizie crucială la care România ia parte și care va stabili exact ce, cât și cum se va plăti fermierilor noștri din fonduri europene după anul 2020!  

    Referitor la această chestiune, România susține menținerea celor doi piloni ai Politicii Agricole Comune (PAC) după 2020, continuarea plăților directe și a procesului privind reducerea decalajelor între statele membre, a declarat, astăzi pentru Agerpres, ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, prezent la reuniunea Consiliului Agricultură și Pescuit al UE de la Bruxelles, unde unul dintre subiectele aflate pe agenda discuțiilor vizează viitorul PAC.

    Un subiect foarte important care se discută azi (marți — n. r.), la reuniunea de la Bruxelles, este încotro ne îndreptăm cu Politica Agricolă Comună (PAC)? Noi ne dorim în continuare să se mențină o Politică Agricolă Comună puternică, să se mențină cei doi piloni, dar și să se continue procesul de reducere a decalajelor între satele membre ca sume și pe procesele de convergență a plăților directe. De asemenea, susținem continuarea plăților directe și noi soluții pentru atragerea tinerilor în agricultură. Nu în ultimul rând, dorim să menținem caracterul comunitar al PAC, să nu se naționalizeze, deoarece sunt anumite state puternice care și-ar dori acest lucru și atunci ar fi o discriminare”, a subliniat Irimescu pentru Agerpres.

    Potrivit sursei citate, în cadrul reuniunii Consiliului vor mai fi prezentate: un raport al grupului pentru piețele agricole, în contextul discuțiilor privind practicile comerciale neloiale, o analiză a concesiilor din acordul de liber schimb asupra produselor agricole, cum este CETA sau Mercosur, despre cercetare și inovare în agricultura UE, dar și o propunere la prima lectură privind modificarea regulamentului în vigoare pe agricultură ecologică.

    Luni, 14 noiembrie, în prima zi a reuniunii, discuțiile s-au axat pe pescuit și bunăstarea animalelor.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare!

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!