• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Gheorghe Albu cere o soluție rapidă pentru chestiunea salcâmului

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Problema subvenției pentru salcâm trebuie rezolvată tot de autoritățile de la noi din țară, a anunțat ieri printr-un comunicat Ministerul Agriculturii. Fermierul Gheorghe Albu, cunoscut pentru campaniile sale privind perdelele forestiere, a aflat vestea de la Agrointeligența-www.agrointel.ro și, deși, inițiativa îl bucură spune că autoritățile trebuie să rezolve repede problema. În caz contrar, pentru al treilea an consecutiv, fermierul și alți colegi agricultori care au plantat salcâm vor pierde sume importante din subvenție.

    ”Bâlbâiala aceasta mă aduce în situația să pierd în al treilea an deja, 500.000 de euro din subvenție pentru aceste suprafețe. Și nu numai eu ci în general cei care au plantat, doar că eu am suprafețe mai mari. Deci odată că se pierd banii aceștia dar alt efect negativ este că am sistat plantările până nu se clarifică lucrurile”, a declarat Gheorghe Albu în exclusivitate pentru Agrointeligența-www.agrointel.ro.

    Renumitul fermier, care este și vicepreședinte al Ligii Producătorilor Agricoli din România – LAPAR, mai spune că decizia trebuie luată rapid având în vedere că în acest an termenul-limită pentru depunerea cererii unice este de 15 mai.

    ”Cert este că o decizie trebuie luată rapid pentru că cererea unică se depune până pe 15 mai și dacă este depășit acest termen eu pierd banii pentru al treilea an consecutiv. E un lucru bun că s-a pus măcar problema aceasta în discuție. Am încredere în actualul ministru pentru că este un om cu experiență și cred că va da o atenție deosebită acestui subiect”, a mai subliniat fermierul în exclusivitate pentru Agrointeligența-www.agrointel.ro.

    Citiți și:


    Te-ar mai putea interesa

    Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe

    Ultimele știri

    Terracalco 95: soluția ignorată care îți poate crește producția cu până la 40% și îți reduce costurile la jumătate ”V-am dus în excursii și voi așa îmi răspundeți?” Florin Deznan, în insolvență cu RDF, este supărat că fermierii îi cer banii în avans pentru cereale Cad primele capete în scandalul exporturilor de ovine! DNA a descins la DSVSA Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au ascuns un focar de boală la oi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi