• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mihaela Hunca, UniCredit Bank: ”Interesul instituțiilor financiare pentru finanțarea agriculturii a crescut”

    agrointeligenta.ro

    Nivelul creditelor acordate de către instituțiile financiare pentru finanțări în agricultură a crescut cu peste 3 miliarde de lei în ultimii cinci ani, a anunțat joi dimineață Mihaela Hunca, expert în agricultură și reprezentantă UniCredit Bank, la Conferința ”Cum salvăm anul agricol 2017: soluții și oportunități”, organizată în colaborare de Mediafax și Agrointeligența – www.agrointel.ro.

    Interesul instituțiilor de credit în ceea ce privește finanțarea agriculturii a crescut. Dacă în anul 2012 vorbeam de credite acordate în valoare totală de cca. 10 miliarde de lei, la sfârșitul anului 2016 valoarea acestora a crescut la cca. 13 miliarde de lei”, a declarat reprezentanta Unicredit Bank.

    Experta UniCredit a prezentat o serie de date statistice privind agricultura din România în comparație cu restul statelor membre ale Uniunii Europene, mai mult sau mai puțin fericite: dacă țara noastră se află pe primele locuri în privința potențialului agricol și a producției în anumite culturi, fermierii români sunt de 25-26 de ori mai slab dotați decât media fermierilor europeni.

    Referitor la dotarea medie a unui agricultor, suntem sub nivelul mediei UE; un fermier UE are în medie între 9.000 și 9.200 de euro imobilizări corporale, în timp ce în România media este de 350 de euro. Este posibil ca cifrele să se fi îmbunătățit datorită investițiilor făcute prin Programul Național de Dezvoltare Rurală în perioada trecută, ceea ce sperăm să se întâmple și în actualul program”, a punctat experta în agricultură în cadrul UniCredit Bank.

    În ceea ce privește tema conferinței „Cum salvăm anul agricol 2017” reprezentanta UniCredit a punctat nevoia reabilitării sistemului de irigații.

    Schimbările climatice din ultimii ani și frecvența din ce în ce mai accentuată a temperaturilor maxime extreme a determinat apariția zonelor cu risc ridicat de deșertificare; fapt ce ar necesita reabilitarea sistemului de irigații. Aici știm că există bani alocați prin fondurile europene pentru infrastructura secundară de aproximativ 435 de milioane de euro, și bani de la bugetul de stat de aproape un miliard de euro” a adăugat Mihaela Hunca.


    Te-ar mai putea interesa

    Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Lege în vigoare de astăzi: tahograf obligatoriu pe dubițele care fac acest tip de transport! Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină

    Ultimele știri

    Europarlamentar: Consiliul Concurenței ar trebui să investigheze prețurile la carburanți Romgaz preia Azomureș și intră în producția de îngrășăminte. Decizia acționarilor Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren APIA a început controalele în fermele care au cerut subvenții pe hectar și animale Fermier: „Am pierdut și 7 litri de lapte pe vacă din cauza căldurii!”. Efectele observate în ferme după canicula extremă