• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Agricultori japonezi au plantat orez la 15 kilometri de centrala nucleară de la Fukushima

    agrointeligenta.ro

    Agricultori japonezi au reînceput de sâmbăta trecută să cultive orez la doar 15 kilometri de centrala nucleară avariată Fukushima Daiichi, a anunţat miercuri un oficial.

    Este prima dată când cultivatori reiau această activitate în interiorul fostei zone interzise pe o rază de 20 de kilometri în jurul complexului atomic, după cutremurul şi tsunamiul de la 11 martie 2011.

    Sâmbătă, trei agricultori au plantat aproximativ şase hectare de orez în apropiere de localitatea Tamura, „iar totul a decurs bine, mai ales că vremea a fost bună”, a precizat pentru AFP încărcinatul cu probleme agricole la Fukushima, Tsuneaki Oonami.

    „Am decontaminat în mod considerabil câmpurile de orez şi am adus apă pentru irigaţii până aici”, a adăugat Oonami, care nu ascunde faptul că trebuie combătute, de acum înainte, „zvonuri devastatoare” despre produsele locale.
    Agricultorii folosesc îngrăşăminte pe bază de potasiu pentru a combate absorţia de cesiu radioactiv de către plantele de orez.

    Tot orezul recoltat va fi controlat înainte de a fi trimis spre vânzare, a dat asigurări Oonami.

    Această zonă interzisă a fost refăcută, cu scopul de a permite oamenilor să aibă acces la zone în care nivelul de radiaţii a fost apreciat relativ puţin ridicat.

    Zeci de mii de persoane nu pot să se întoarcă la casele lor încă. Începând din aprilie 2012, locuitorii acestei zonei sunt autorizaţi să se întoarcă în timpul zilei, însă nu pot să petreacă noaptea acolo.

    Sursa: Mediafax

    Te-ar mai putea interesa

    Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță! Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă

    Ultimele știri

    Surse: ANSVSA pregătește un nou plan pentru deblocarea exporturilor de ovine. Vaccinarea în masă, exclusă în această etapă Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Vot în Parlament pentru subvențiile crescătorilor de animale. Când ajung banii la fermieri Serviciul mobil de curățare și tratare a semințelor, direct în ferma ta. Un serviciu de la Soufflet Agro România