• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Propunere: 50 de hectare de la stat pentru înființarea unei microferme – măsură pentru tineri

    agrointeligenta.ro -

    Florin Jianu, preşedintele Patronatului Tinerilor Întreprinzători din România (PTIR) a declarat recent că cei care doresc să activeze în agricultură ar putea primi o suprafaţă de teren de până la 50 de ha din partea statului, pentru a pune bazele unei microferme.

    „Conform Agenţiei Domeniilor Statului, în proprietatea statului român există aproximativ 50.000 de hectare la diferite societăţi comerciale, libere de contract. Scopul proiectului nostru, pe care l-am înaintat deja şi la nivelul Ministerului Agriculturii, este de a susţine tinerii care doresc să activeze în agricultură, prin punerea la dispoziţia lor a unui teren agricol de maximum 50 de hectare, aflat în proprietatea statului, pe o perioadă de zece ani“, a afirmat Florin Jianu.

    Măsură pentru menţinerea tinerilor în mediul rural

    Potrivit studiilor făcute de patronat, proiectul ar avea drept consecinţe directe susţinerea unui număr de 10.000 de tineri care doresc să activeze în agricultură. „România dispune de 14 milioane hectare de terenuri agricole, dintre care aproximativ 10 milioane de hectare sunt terenuri arabile. Din această suprafaţă, numai 4,2 milioane de hectare sunt lucrate în acest moment, ceea ce conduce la o o pondere a agriculturii de 6% din PIB. Dacă creştem suprafaţa de teren lucrată, ponderea agriculturii în PIB ar putea creşte cu un punct procentual“, a mai spus preşedintele PTIR.

    Sursa: Ziarul Evenimentul

    Foto: civileats.com


    Te-ar mai putea interesa

    Terenurile agricole care vor fi scutite de la impozite începând de anul viitor Primii fermieri care intră în greva foamei pentru că nu și-au încasat subvențiile: ”Vor să ne amâne cu plățile până în martie!” AUR depune în Parlament o lege pentru scutirea de impozit a construcțiilor agricole. Serele și silozurile, pe listă

    Ultimele știri

    Terenurile unui fermier au fost scoase la vânzare din cauza datoriilor Cum a reușit primarul din Păulești să cadastreze toată comuna cu ajutorul fondurilor europene Fermier: Varza românească e tocată pe câmp, în timp ce varza din import e tocată în farfurie!