• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • An cu probleme pentru apicultori. Speranțe mari pentru culesul la floarea-soarelui

    Oana Timar – Agrointeligența

    Floarea-soarelui este cultura de la care apicultorii au speranța să recupereze o parte din pierderile acestui an. După o primăvară capricioasă ce a împiedicat familiile de albine să culeagă la salcâm, iar rapiță nu a prea fost, stuparii așteaptă culesul la floarea-soarelui, cu speranța că și vremea va permite munca albinelor.

    ”Mai este un salcâm târziu (…), iar până la tei nu avem niciun fel de cules. Și cu teiul, chiar dacă îi place apa, îi place și căldura și dacă nu o să fie cald, nu se va face mare lucru. Emoții am și cu floarea-sarelui. Să sperăm că vom face ceva miere la floarea-soarelui că altfel suntem pe nicăieri. La munte plouă, e frig, e plin de urși, apicultorii tot mai puțin merg la munte, sunt și drumurile praf. Condițiile de a face miere anul acesta sunt foarte vitrege și tare frică mi-e că o să avem un deficit de miere”, este temerea exprimată în emisiunea Satul Hunedoarean de către ing. Iosif Korb, președintele Asociaţiei Naţionale a Crescătorilor de Albine, filiala judeţului Hunedoara.

    Apicultorul din județul Hunedoara spune că pentru cei care importă miere, probleme din acest an nu sunt importante întrucât ei au mai multe surse de unde își procură marfa, începând cu China. ”Noi ne facem probleme pentru apicultorii noștri care au tot cheltuit din toamnă – noi pregătim familiile din august-septembrie pentru anul ăsta. Deci cheltuim, muncă, și de fapt apicultorii nu își scot cheltuielile. (…) Am făcut niște adrese către Guvernul României, către Parlament în sensul de a stimula apicultorii cu ceva. Că tot vorbim de acel minimis, dar deocamdată nu sunt semnale deloc. Încercăm și la nivel de județ să sensibilizăm organele în acest sens, dar tare mi-e teamă că apicultura e uitată de tot și atunci nu se va da nimic în sensul ăsta”, a mai spus Iosif Korb.

    În condițiile acestui an, apicultorii au de înfruntat și fenomenul de roire pe care trebuie să îl gestioneze din cauza faptului să albinele nu au ce culege și încep să roiască.

    Te-ar mai putea interesa

    Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Subvenția de 15 euro/familia de albine, blocată la Bruxelles! ACA: „Este o lovitură foarte mare pentru apicultură” Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic”

    Ultimele știri

    Fost ministru: Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza blocajelor feroviare East Grain intră pe piața dronelor agricole și preia 51% din compania care operează Riagro Tánczos Barna anunță o nouă lege privind trasabilitatea animalelor: „Avem nevoie de un sistem mai sigur și credibil” Zvon privind demisia șefului ANSVSA, infirmat de Alexandru Bociu: „Avem o criză importantă de gestionat” Agrii România respinge concluziile Consiliului Concurenței și își reafirmă angajamentul față de fermieri și parteneri