• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Peste 27.000 de tone de semințe de floarea-soarelui, depistate cu un nivel de pesticide peste limita admisă

    agrointeligenta.ro

    Alertă pe piața florii-soarelui după ce o cantitate însemnată de sămânță a fost depistată ca având un nivel peste limita admisă din fungicidul metalaxil. Informația a fost prezentată de jurnaliștii de la B1 care au obținut datele exacte de la Ministerul Agriculturii și care indică faptul este vorba despre peste 27.000 de tone de semințe de floare, din care 11.000 de tone au fost deja livrate.

    Precizările vin în contextul în care Certificarea Europeană pentru Siguranța Ingredientelor Furajere (EFISC-GTP) a emis o alertă cu privire la un risc privind depășirea limitelor admise de metalaxil în semințele de floarea soarelui provenite din România.

    ”În urma notificărilor primite de la Punctul Național de Contact al Sistemului Rapid de Alertă în Alimente și Furaje (SRAFF), inspectorii Autorității Naționale Fitosanitare au identificat o cantitate de 27.929,517 tone semințe floarea soarelui, cu originea România, destinată exportului către Portugalia şi Republica Turcă, la care în urma analizelor de laborator s-au depistat depășiri ale limitei maxime admise pentru substanța activă metalaxil, cantitate provenită de la doi operatori economici.

    Din cantitatea totală de semințe de floarea soarelui, o parte însemnând 11.971,850 tone, care era deja transportată în Portugalia, a fost procesată la destinație.

    Diferența de 15.957,667 tone a fost sigilată de inspectorii Oficiului Fitosanitar Constanța, într-un depozit din Portul Constanța. Din această cantitate, 60 de tone urmează să fie distruse prin ardere conform contractului cu un operator economic autorizat, iar restul a fost procesată ca ulei industrial”, se arată în răspunsul Ministerului Agriculturii pentru B1.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren”

    Ultimele știri

    Un român ar putea deveni președintele cooperativelor la nivel european! Agro Fest Connect 2026. Evenimentul East Agro și East Grain în vestul țării a fost un succes! (FOTO-VIDEO) Eugen Tomac – desemnat premier. Noul ministru al Agriculturii, politician sau tehnocrat? Noi creații românești de triticale, prezentate în câmp la SCDA Teleorman Ultima zi pentru depunerea cererilor la APIA. Anunț ferm: Termenul nu va fi prelungit!