• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • De ce carnea de porc din supermarket are gusturi diferite? O dată e gustoasă, altă dată abia poți să o mănânci!

    agrointeligenta.ro -

    O adevărată loterie! Consumatorii din România s-au plâns de nenumărate ori că se lovesc frecvent de gusturi total diferite la carnea de porc pe care o cumpără din supermarketuri sau din piețe.

    ”M-au întrebat chiar prieteni cum se poate că, deși cumpără carne de porc din aceleași magazine sau supermarketuri, aceasta este o dată foarte gustoasă, de-ți lingi degetele, altă dată abia poți să o mănânci, că nu are un gust prea bun”, a declarat consilierul prezidențial Adrian Rădulescu.

    Fermier cu experiență, Adrian Rădulescu a explicat situația aberantă ce pune în dificultate consumatorul de carne de porc. ”Atunci când carnea este bună, ea este din fermele românești. Dacă nu are gust prea bun, e de import. În acest moment, România este, din câte știu eu, singura țară care produce carne de porc cu cereale. Porcinele noastre sunt crescute cu orz, grâu, porumb, șrot de floarea-soarelui sau șrot de soia. În alte țări, hrana animalelor a ajuns să fie chiar lichidă sau reprezentată de tot felul de resturi alimentare prelucrate”, a dezvăluit Rădulescu, prezent astăzi în platoul emisiunii Agrikultura de la B1 TV.

    Sfatul consilierului prezidențial pentru cumpărătorii care doresc să experimenteze mereu adevăratul gust de carne de porc să se informeze despre producătorii români și să verifice caserolele înainte de a le pune în coș. ”Chiar mie mi s-a întâmplat să cumpăr dintr-un loc, convins de gustul bun, ca acasă să descopăr că produsul nu mai era același ca înainte. Mi-am permis să sun și să întreb ce s-a întâmplat cu carnea, dacă au schimbat-o și am avut dreptate: mi-au spus că, din cauză că nu aveau destule capete, au importat și din Austria”, a mai povestit Rădulescu din experiența sa personală.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe ANM: Iarnă aspră la final de săptămână. Ninsori, ger și polei în mai multe regiuni Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă”

    Ultimele știri

    Programul Rabla Tractoare 2026. Fermierii speră să primească finanțare pentru achiziția de utilaje Agroinvestigații.ro: Romgaz a reluat negocierile pentru cumpărarea combinatului Azomureș Gabriela Vila își încheie mandatul de Director General ADAMA pentru România, R. Moldova și Bulgaria IPSO România a preluat doi dealeri de utilaje din Germania și a devenit cel mai mare distribuitor John Deere din Europa Dragoș Ivan, SEEFCO: Pe piață sunt stocuri masive de îngrășăminte, fermierii ezită să cumpere. Prețurile nu vor scădea, dimpotrivă!