• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • SURSE: Fermierii români vor avea prima întâlnire cu comisarul european propus la Agricultură

    Oana Timar -

    Fermierii români vor avea o primă întâlnire cu Janusz Wojciechowski, Comisar european desemnat pentru Agricultură, potrivit surselor Agrointeligența –  AGROINTEL.RO. În perioada 9-11 octombrie, adică săptămâna viitoare, o delegație de fermieri și specialiști din România se va afla la Bruxelles la o primă ședință de Dialog Social după instalarea noului Parlament European.

    Delegația de fermieri români va fi formată din membri ai Asociației Producătorilor de Porumb din România (APPR) care va participa la dezbaterile de la Bruxelles atât pentru a reprezenta interesele cultivatorilor din țara noastră, cât și pe cele ale cultivatorilor de porumb din restul statelor membre. Astfel, APPR va fi delegată de Confederația Europeană a Producătorilor de porumb (CEPM) pentru a susține poziția oficială a organizației.

    Ședința de lucru de la Bruxelles va avea loc după ce eurodeputații vor avea întâlnirea finală pentru a stabili dacă Janusz Wojciechowski, propus de Polonia pentru funcția de comisar european la Agricultură, este persoana potrivită pentru acest portofoliu. La acest moment, membrii din Comisia de Agricultură din Parlamentul European așteaptă o serie de răspunsuri de la Wojciechowski, după ce acesta nu a fost foarte convingător la prima audiere. Sunt însă șase foarte mari ca, în final, europarlamentarii să ajungă la un consens și să aprobe numirea polonezului. Astfel, după ședința programată în PE pe 8 octombrie, este de așteptat ca Janusz Wojciechowski să își facă o primă apariție chiar la reuniunea pentru dialog social unde sunt prezenți și fermierii români din APPR.

    Ce se va discuta la Bruxelles 

    Delagația din România va participa, pe 11 octombrie, la o dezbatere esențială pentru modul în care se vor creiona Planurile Naționale Strategice prin care statele membre vor accesa fondurile nerambursabile. Dezbaterile vor viza atât politicile de înverzire/mediu, cât și acordarea viitorului sprijin cuplat de producție și eligibilitatea fermierilor activi la obținerea plăților directe.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Depozitarea cerealelor le dă fermierilor cu minus în acest an: ”Prețurile de acum sunt mai mici decât la recoltare” Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe Controalele în fermele de animale încep din luna februarie. Primele exploatații verificate de inspectorii ANZ Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții”

    Ultimele știri

    Subvenții APIA 2026 – calendar. Cererile se depun din 16 martie. Termenul limită – 5 iunie Subvenții APIA 2026. Ministerul Agriculturii a publicat noile reguli ce se aplică din acest an De la semințe de floarea-soarelui la soluții complete pentru fermieri. Noutatea MAS Seeds: eticheta WATERLOCK! Fidelitatea se răsplătește cu GO BASF, platformă cu beneficii pentru fermieri! Subvențiile APIA 2026 – în pericol. Decizie radicală la nivelul a 1.300 de primării din toată țara