• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dorin Cojocaru, președinte APRIL: Vine un an 2020 riscant pentru agricultură și industria alimentară!

    Ramona Dascălu -

    Semnal de alarmă tras de președintele Asociației Patronale Române din Industria Laptelui (APRIL)! Dorin Cojocaru preconizează că anul 2020 va fi un an cu multe riscuri, atât în agricultură, cât și în industria alimentară și invită producătorii agricoli și procesatorii să găsească împreună soluții.

    Vă spun și în agricultură, dar și în industria alimentară vine un 2020 riscant, cu o piață volatilă, cu multe riscuri. Suntem noi în stare să suportăm pierderile cauzate de aceste riscuri? Este bugetul de stat pregătit să susțină fermierii în pierderi? Nu! Atunci, care ar fi soluția? Deci, să găsim împreună soluția, să vedem cum putem ca aceste riscuri să le acoperim, să ni le asumăm, să putem fi competitivi și să producem mai mult și mai bine pentru cetățeanul român„, a declarat Dorin Cojocaru la cea de-a VI-a ediție a Balului Fermierilor, eveniment organizat de Grupul Agrointeligența.

    Dorin Cojocaru consideră că dialogul dintre fermieri, reprezentanți ai organizațiilor și asociațiilor, precum și decidenți politici este foarte important. Președintele APRIL susține că doar prin comunicare se pot găsi soluții concrete care să vină în rezolvarea problemelor cu care se confruntă țara noastră la ora actuală.

    Trebuie să ne unim toți, că dacă suntem aici în sală, eu cred ca putem fi și în Parlament împreună și la Ministerul Agriculturi împreună, să vină fiecare cu experiența, background-ul, ideile, proiectele lui, iar politicul să le selecteze în funcție de priorități. Nu putem ști prioritățile dacă nu știm unde ne aflăm, de aceea vorbeam cu Emil (Emil Dumitru – viitor secretar de stat în Ministerul Agriculturii, n.r.) că trebuie să știm unde ne aflăm ca să știm unde sărim. Dacă mă pui să sar un gard, spune-mi și unde mă aflu, și atunci prima urgență, să spun așa, prioritatea zero este Programul Național Strategic-ul, doi, să vedem ce facem cu pesta porcină și trei, să vedem ce facem cu viitorul în agricultură„, a spus Dorin Cojocaru.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea Cătălin Grigoriu, Moldova Farming Agricultură, răstoarnă masa în distribuția de inputuri: “Vom acorda discountul pentru fermieri încă de la facturare!”

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: Cota de vânătoare pentru urși – dublată! Despăgubiri urgente și garduri electrice pentru fermieri Veste bună pentru fermierii care au stocat cereale. Prețurile ar putea crește în perioada următoare Crescătorii de porci din România – pregătiți să exporte în China! Mesajul președintelui APCPR Congresul Fermierilor Olteni – Ediția a II-a va avea loc vineri la Drăgășani Atevior Pro Pack, de la FMC, soluția completă pentru buruienile graminee și cu frunză lată din lanurile de cereale