• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cererea APIA, înlocuită cu o declarație pe propria răspundere a fermierului? Ce îi cere un deputat ministrului Oros!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Cererea unică pentru subvențiile anuale de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură ar putea fi înlocuită cu o declarație pe propria răspundere, apreciază deputatul Ionuț Simionca, președintele PMP Bistrița-Năsăud. Parlamentarul îi cere ministrului Agriculturii înlocuirea cererii pe care fiecare fermier trebuie să o depună anual la APIA, cu o declarație pe proprie răspundere a fermierului.

    Criza generată de pandemia COVID-19 a obligat cele mai multe instituții publice să se debirocratizeze și să se digitalizeze. Statul trebuie să rezolve problemelor stringente ale cetățenilor și, în același timp, trebuie să își protejeze funcționarii în fața riscului de răspândire a coronavirusului. În acest context, vă propun o procedură care poate să deblocheze plățile subvențiilor directe pentru agricultori, în contextul în care APIA a suspendat depunerea cererilor unice de plată pentru fermieri. Mai precis, vă rog să fiți de acord cu înlocuirea cererii unice de plată, pe care fiecare fermier trebuie să o depună anual la APIA, cu o declarație pe proprie răspundere a fermierului”, explică Ionuț Simionca într-o scrisoare adresată ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros.

    Astfel, fermierul poate declara: că se găsește în aceeași situația ca anul trecut – dacă efectivele de animale și/sau parcelele și culturile nu s-au schimbat în raport cu anul precedent; sau că, față de anul trecut, au survenit modificări ale efectivelor de animale și/sau ale parcelelor și culturilor raportate în anul precedent, cu menționarea schimbărilor.

    ”În perioada crizei epidemiologice, aceste declarații ar putea fi colectate chiar de primării, urmând ca primăriile să le expedieze ulterior la APIA, iar plățile să se facă în conformitate cu aceste declarații. Propunerea mea are în vedere nevoia de a continua acordarea subvențiilor agricole directe și pe perioada crizei, iar când spun acest lucru nu mă gândesc doar la fermieri-beneficiari direcți, ci și la populația României care are mare nevoie, și în această perioadă, de hrană”, a declarat deputatul PMP Ionuț Simionca.

    În contextul pandemiei de coronavirus, campania de depunere a cererilor unice de plată a fost sistată începând din 16 martie până la data de 6 aprilie, urmând ca termenul limită de depunere a cererilor să se prelungească până la data de 15 iunie, adică cu o lună peste termenul anunțat inițial.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record