• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cererea APIA, înlocuită cu o declarație pe propria răspundere a fermierului? Ce îi cere un deputat ministrului Oros!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Cererea unică pentru subvențiile anuale de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură ar putea fi înlocuită cu o declarație pe propria răspundere, apreciază deputatul Ionuț Simionca, președintele PMP Bistrița-Năsăud. Parlamentarul îi cere ministrului Agriculturii înlocuirea cererii pe care fiecare fermier trebuie să o depună anual la APIA, cu o declarație pe proprie răspundere a fermierului.

    Criza generată de pandemia COVID-19 a obligat cele mai multe instituții publice să se debirocratizeze și să se digitalizeze. Statul trebuie să rezolve problemelor stringente ale cetățenilor și, în același timp, trebuie să își protejeze funcționarii în fața riscului de răspândire a coronavirusului. În acest context, vă propun o procedură care poate să deblocheze plățile subvențiilor directe pentru agricultori, în contextul în care APIA a suspendat depunerea cererilor unice de plată pentru fermieri. Mai precis, vă rog să fiți de acord cu înlocuirea cererii unice de plată, pe care fiecare fermier trebuie să o depună anual la APIA, cu o declarație pe proprie răspundere a fermierului”, explică Ionuț Simionca într-o scrisoare adresată ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros.

    Astfel, fermierul poate declara: că se găsește în aceeași situația ca anul trecut – dacă efectivele de animale și/sau parcelele și culturile nu s-au schimbat în raport cu anul precedent; sau că, față de anul trecut, au survenit modificări ale efectivelor de animale și/sau ale parcelelor și culturilor raportate în anul precedent, cu menționarea schimbărilor.

    ”În perioada crizei epidemiologice, aceste declarații ar putea fi colectate chiar de primării, urmând ca primăriile să le expedieze ulterior la APIA, iar plățile să se facă în conformitate cu aceste declarații. Propunerea mea are în vedere nevoia de a continua acordarea subvențiilor agricole directe și pe perioada crizei, iar când spun acest lucru nu mă gândesc doar la fermieri-beneficiari direcți, ci și la populația României care are mare nevoie, și în această perioadă, de hrană”, a declarat deputatul PMP Ionuț Simionca.

    În contextul pandemiei de coronavirus, campania de depunere a cererilor unice de plată a fost sistată începând din 16 martie până la data de 6 aprilie, urmând ca termenul limită de depunere a cererilor să se prelungească până la data de 15 iunie, adică cu o lună peste termenul anunțat inițial.


    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri! Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C