• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Merele botoșănene de la Sulița se vor vinde în Carrefour

    agrointeligenta.ro -

    Peste 100 de tone de mere din cea mai mare livadă a județului Botoșani, cea de la Sulița, vor fi vândute în lanțul de hipermarketuri Carrefour. Merele Frubo, în traducere Fructe Botoșani, vor ajunge la mijlocul săptămânii viitoare în depozitul central al Carrefour din București, după care vor fi distribuite în rețeaua națională de hipermarketuri și supermarketuri ale gigantului francez din retail.

    „Am ajuns la o înțelegere cu Carrefour și le vom livra mere, iar pe viitor este posibil să livrăm și alte produse din sere”, a declarat Traian Popa, cel care deține livada de la Sulița.

    Merele de la Sulița vor fi livrate rețelei de retail Carrefour în baxuri și cutii personalizate cu brandul Frubo. În primă fază vor fi livrate doar mere roșii de la Sulița.

    Omul de afaceri Traian Popa a înființat livada de la Sulița în urmă cu mai mulți ani și se întinde pe 140 de hectare. De asemenea, merele sunt sortate pe linia proprie de sortare înainte de a fi livrate, iar acest detaliu, după calitatea fructelor, a fost hotărâtor pentru Carrefour în alegerea merelor de la Sulița.

    Sursa: banulbotosanean.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Fermieri, loviți în plin de scumpiri: crește TVA pentru pesticide și îngrășăminte, se scumpește motorina Prețul mediu al unui hectar de teren agricol în România a crescut la 7.601 euro Un procesator român de lapte a ajutat peste 1.000 de mici fermieri să treacă la e-Factura: ”A înțeles toată lumea”

    Ultimele știri

    Dezastru la o fermă din Timiș: 200 de hectare de grâu au ars ca o torță și numai ploaia a reușit să stingă flăcările Ștefan Nicolae – printre marii datornici la stat. A băgat Agrostar în faliment și a făcut o nouă federație, Agro-Star 2022 Un deputat USR îi cere ministrei USR de la Mediu să deblocheze Rabla Tractoare: ”Fermierii au fost lăsați cu ochii în soare”