• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Președintele României: Din 1 iunie, fermierii pot circula între localități fără declarații scrise!

    agrointeligenta.ro -

    Președintele României Klaus Iohannis a făcut un anunț așteptat de fermierii români. Șeful statului a anunțat astăzi, joi – 28 mai, că începând din 1 iunie, câteva activități care până acum au fost interzise vor redeveni posibile, inclusiv deplasarea între localități fără vreo justificare scrisă.

    Fermierii nu vor mai avea nevoie de declarație dacă ies din localitățile de domiciliu. Producătorii agricoli nu aveau nevoie de aceasta dacă se deplasau în scop agricol dar erau afectați daca ieșirea din localitate era făcută în scopuri personale.

    ”În ce privește deplasările în afara localității, acestea de la 1 iunie vor fi libere. Deci nu va mai fi nevoie de declarație când ieșim cu mașina, sau cu piciorul, sau cu bicicleta din localitate”, a arătat șeful statului.

    Vestea în va bucura cu siguranță pe fermieri mai ales că au fost cazuri în care aceștia sau plâns că legislația nu este clară și s-au trezit cu amenzi chiar dacă au respectat condițiile impuse de autorități. O situație extrem de comentată și făcută publică de Agrointeligența-AGROINTEL.RO a fost cea legată de deplasarea orășenilor la casele de la țară pentru îngrijirea proprietăților/grădinilor chiar dacă aceștia nu se încadrau la categoria ”fermieri”.

    Agrointeligența-AGROINTEL.RO  a scris despre acest subiect aici: MAI: Românii care au grădină sau livadă la țară – amendați dacă se deplasează de la oraș pentru lucrările de sezon!

    Ministrul Oros confirmă ordinul MAI! Românii cu grădină sau livadă la țară nu se pot deplasa, numai PRODUCĂTORII AGRICOLI!

    Reamintim că pe perioada stării de alertă, instituită de la 15 mai, motivele pentru care se poate ieși din localitate sunt următoarele:



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Dragoș Ciornei cultivă peste 100 ha și crește viței de îngrășat: ”Spuneam că nu voi face niciodată agricultură” Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite

    Ultimele știri

    Calamitate naturală în fermă – patru pași pentru a obține despăgubiri. Termene, acte necesare Regulament nou privind comercializarea cărnii de pasăre în UE. Standarde de ambalare și etichetare ANSVSA face demersuri pentru accesul produselor agricole românești pe piața chineză Raportul ANF, contestat de Eco Ruralis și Romapis: ”Controalele vizează țăranii și micii producători de legume. Marii fermieri, protejați!” Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă