• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Director APIA: Nu suntem responsabili pentru legalitatea adeverințelor emise de primării!

    agrointeligenta.ro -

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu este responsabilă pentru legalitatea și valabilitatea documentelor emise de autoritățile locale sau întârzierea în emiterea acestora, atrage atenția directorul APIA Botoșani, Bogdan Cîmpanu. În premieră, în acest an, funcționarii agenției de plăți sunt cei care solicită și primesc direct de la primării adeverințele cu datele din Registrul Agricol pentru fermierii care depun cererea unică pentru subvenții agricole.

    Adeverințele care atestă utilizarea terenului conform înscrisurilor din registrul agricol, eliberate de Primării sunt transmise la centrul județean sau centrul local electronic, prin mijloacele de comunicații existente (pe e-mail scanat sau alte mijloace) în baza listei cu beneficiarii pentru care e necesară adeverința înaintată de APIA.

    „Instituția noastră acționează strict în baza OMADR 89/2020 și nu este responsabilă pentru legalitatea și valabilitatea documentelor emise de autoritățile locale sau întârzierea în emiterea acestora. Dată fiind importanța adeverinței în asigurarea completitudinii cererilor de plată unice pe suprafață, reluăm apelul la colaborare instituțională adresat primăriilor și ne bazăm pe sprijinul autorităților locale în eliberarea documentelor în timp util. În același sens, atenționăm beneficiarii de sprijin financiar că întârzierea în depunerea cererilor unice de plată și accesarea concomitentă a aplicației IPA Online de un număr mare de utilizatori în ultimele zile ale Campaniei 2020 poate conduce la timpi mai mari de răspuns ai aplicației sau chiar unele erori de funcționare”, a declarat Bogdan Cîmpanu, citat de Monitorul de Botoșani.

    La nivel național, directorul general al APIA a făcut apel către primari să sprijine activitatea agenției și să fie alături de fermieri prin eliberarea în timp util a adeverințelor. Ultima zi în care cererile unice se mai pot depune la APIA fără penalizări este 15 iunie.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier german: ”Fără muncitorii din România, nu am avea ce mânca”. Oferta sa: 3.000 de euro brut, pe lună Suprafața de teren agricol deținut de străini în fiecare județ Oierul Ioan Suciu anunță că vinde 200 de litri de lapte de oaie pe zi: ”Prețul de criză, ca peste tot! 10 lei litrul!”

    Ultimele știri

    Economie de bani și de timp cu adjuvantul Ecobind 400 de la Agro-Est Muntenia Un român este acuzat că a furat tractoare de sute de mii de euro AAC la COPA COGECA – discuții cu directorul DG CLIMA și membrii COM AGRI din Italia și Finlanda