• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Băsescu cultivă legume la Vila Lac 3: ”E o plăcere să îți culegi singur roșiile pentru salată”. Vezi grădina prezidențială!

    agrointeligenta.ro -

    Preşedintele Traian Băsescu a declarat că îşi revendică dreptul de a fi „un mic horticultor”, menţionând că are câteva straturi cu legume acolo unde locuieşte şi este o plăcere ca dimineaţa „să te duci să îţi iei roşiile, ardeii, să faci o salată” înainte de pleca la serviciu.

    „V-aş spune ceva ce poate va fi luat ca fiind o mică aroganţă. Îmi revendic dreptul de a fi un mic horticultor. Sunt trei ani de când nu am mai cumpărat roşii, castraveţi, ardei, ardei iute, dovlecei, pentru că, acolo unde locuiesc, am pus câteva straturi mici, cu legumele astea şi e o plăcere extraordinară ca dimineaţa, înainte de micul dejun, să te duci să îţi iei roşiile, ardeii, să îţi faci salata de roşii. Vreau să înţelegeţi că sunt un om care apreciază mult munca dumneavoastră şi am încercat să vă imit”, a spus Băsescu, prezent la Centenarul Societăţii Române a Horticultorilor, organizat la Academia de Ştiinţe Agricole şi Silvice „Gh. Ionescu-Şişeşti”.

    El a mai spus că, anul trecut, roşiile mari pe care le-a cultivat au fost distruse de dăunători, în timp ce roşiile mici, tip cherry, au rezistat.

    „Ce am observant (…). De exemplu, anul ăsta, nu ştiu cum a fost la dumneavoastră, dar şi roşiile s-au făcut foarte bine, toate soiurile de roşii, ardeii, dovleceii şi ardeiul iute. Anul trecut, însă, roşiile mari s-au stricat, în schimb, au rezistat cele mici, cherry”, a menţionat şeful statului.

    „Un amator poate să-şi pună roşii pe lângă curte, dar poate să le aibă sau nu în funcţie de condiţiile hodrologice, meteorologice sau dăunători. Dumneavoastră aveţi misiunea ca, indiferent de vreme, intemperii, să asiguraţi românior hrana, dacă Guvernul creează condiţii ca acest lucru să se întâmple”, a mai spus el, în discursul rostit la acest eveniment.

    945425_724498527563701_1408633590_nin gradina traian basescu cu sotia

    Sursa: Mediafax.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Verificări în forță la mașinile de erbicidat. Romeo Șoldea, ANF: Atingem pragul de 10.000 de echipamente Lupta dintre grâul românesc și cel bulgăresc a fost câștigată de bulgari într-un contract cu Iordania Plățile APIA, la final. Anunțul ministrului Barbu despre ultimele viramente pentru subvenții

    Ultimele știri

    Se înregistrează zbor intens de Helicoverpa armigera, generația a II-a Strigătul disperat al micilor producători de cartofi: ”Prețul este de 0,3 – 0,5 lei/kg. Muncim pe minus, falimentăm!” UE taie importul de grâu din Ucraina până la maxim 1,3 milioane de tone pe an