• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros, soluție la problema mistreților: ”Fondurile de vânătoare să fie deținute de fermieri!”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul agriculturii, Adrian Oros, a anunțat pe pagina personală de Facebook că a găsit o soluție, care se află în faza de propunere, ca fermierii să scape de pagubele provocate de animalele sălbatice, în principal mistreții. Acesta a precizat în urma unui dialog pe care l-a avut cu agricultorii clujeni că se ia în calcul ca fondurile de vânătoare să fie deținute de ”proprietarii de teren, respectiv de către fermieri”.

    ”O soluție propusă pentru această problemă a fost deținerea fondurilor de vânătoare de către proprietarii de teren, respectiv de către fermieri, care pot astfel interveni în timp util pentru reducerea efectivelor scăpate de sub control. Primarul comunei Vultureni, Eugen Mureșan, ne-a adus în atenție faptul că, în câmp, cultura este compromisă aproape în totalitate din cauza mistreților. În cadrul vizitei de lucru din județul Cluj, am avut discuții și cu fermierii din comunele Vultureni, Așchileu și Borșa. Acestea s-au concentrat pe problemele provocate de animalele sălbatice, în mod deosebit de mistreți, pagubele provocate în special culturilor de porumb fiind semnificative”, a transmis Oros.

    Acesta a amintit și alte teme pe care le-a discutat cu fermierii. ”De asemenea, am purtat discuții cu fermierii clujeni despre învățământul dual (având în vedere că agricultura nu mai este de stat), despre rezolvarea problemei desfacerii produselor locale și stabilirea unui preț al produselor agricole convenabil și pentru producător (prin asocierea pe filieră de produs). Primarul comunei Borșa, Mariana Secară, a semnalat și nevoia înființării unităților de abatorizare de mici dimensiuni în apropiere și lipsa forței de muncă în agricultură. În același timp, un subiect de interes a fost necesitatea de a stabili o diferențiere foarte clară între ferma de producție și cea de reproducție, demers susținut în mod ferm de către actuala conducere MADR”, a mai arătat ministrul.


    Te-ar mai putea interesa

    România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut”

    Ultimele știri

    Susținem gustul autentic: ”De aici, de aproape. Din Banat” a ajuns la Timișoara! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  APIA – anunț pentru fermieri: Program extins în weekend pentru depunerea cererilor pentru subvenții Alexandru Bociu, președintele ANSVSA, mesaj de Ziua Medicului Veterinar: ”Medicina veterinară reprezintă o vocație nobilă, dedicată neîncetat binelui comun” Ziua Bujorului, sărbătorită în Capitală cu evenimente, muzică, ateliere pentru copii și produse românești